Szukaj,
,

BIP,
Podróż plejady artystów współczesnych. Anna Szpakowska-Kujawska 15.02.18 (czwartek), godz. 17.45, start: poziom III
(Thursday), 5.45 PM, start: level III

Studyjny pokaz filmów i spotkanie w ramach cyklu
Podróż plejady artystów współczesnych.

Filmy:
Anna Szpakowska-Kujawska, scenariusz, reżyseria i montaż: Tadeusz Złotorzycki, kamera: Stanisław Sielicki, Jacek Zachodny, muzyka: Zbigniew Bargielski. Produkcja niezależna, czołówka serii Wrocławscy Artyści, Wrocław 2016 (czas projekcji 60’).
Film dokumentalny, w którym artystka na tle swych prac, snuje opowieść o sobie, swoich fascynacjach, wątpliwościach i kolejach losu, mających istotny wpływ na kształtowanie się jej postawy artystycznej. Opowiada o kolejnych, różnorodnych realizacjach, nie pomijając wątków twórczej kontynuacji w historii jej rodziny. Przegląd dzieł Anny Szpakowskiej, wzbogacony o fotografie z archiwum rodzinnego.

Anna Szpakowska-Kujawska, scenariusz i realizacja: Michał Stenzel, produkcja: ESK Wrocław 2016 (czas projekcji: 5’).
Fragment cyklu wywiadów z artystami biorącymi udział w wystawie Sztuka Szuka IQ. Artyści Wrocławia, zrealizowanego w ramach programu Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W swej wypowiedzi Anna Szpakowska zdradza, że tworząc, snuje opowieść o życiu, a najłatwiej jest jej “opowiadać ręką”.

Program:
• prezentacja prac Anny Szpakowskiej Kujawskiej z serii Droga do środka: 11, 18, 22 (2010, 2011), Joanna Kwaśna (poziom III),
• projekcja filmów Tadeusza Złotorzyckiego i Michała Stenzela (poziom I),
• rozmowa z udziałem artysty (poziom I).

—————————

Anna Szpakowska-Kujawska (ur. 1931) – malarka, rzeźbiarka, ceramiczka, zajmuje się też collage i innymi technikami wypracowanymi w ramach własnych poszukiwań.

Absolwentka wrocławskiej ASP, studiowała pod kierunkiem Stanisława Dawskiego i Eugeniusza Gepperta (dyplom 1956). W latach 1977–1984 uczyła malarstwa i rysunku w Kwara College of Education w Ilorinie (Nigeria). Członkini “Grupy Wrocławskiej”. Autorka m.in. malarstwa ceramicznego na elewacji budynku Wydziału Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego (1971) oraz plafonu w holu Biblioteki Wojewódzkiej we Wrocławiu (1975). Wielokrotnie nagradzana. Miała ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych we Wrocławiu i w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w kolekcjach prywatnych.

“Szpakowska w swojej sztuce trzymała się zawsze bardzo blisko codziennego życia i to jest najbardziej niezmienna, bo wypływająca z głębi osobowości, cecha jej pracy twórczej. (…) tworząc własny, oryginalny styl, płynny i zmienny, w którym jako kluczowy motyw pojawia się nieustanie mandaliczna forma koła, kuli i ruchu do centrum, do środka – forma symbolizująca ludzką osobę”. [za: Elżbieta Łubowicz, SZTUKA SZUKA IQ, Wrocław 2016, s. 98]

Przygotowanie i realizacja Preparation and production Wiesława Wilczyńska-Koper Dodano:2.02.18 Udostępnij: Facebook, Twitter
wydarzenie towarzyszące wystawie "Wrocław konkretny. Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych"

wstęp bezpłatny