Szukaj,
,

BIP,
Podróż plejady artystów współczesnych. Grupa LUXUS 19.04.18 (czwartek), godz. 17.45, start: poziom III
(Thursday), 5.45 PM, start: level III

Studyjny pokaz filmu i spotkanie w ramach cyklu
Podróż plejady artystów współczesnych.

Film:
LUXUS. Prosta historia, scenariusz i realizacja: Agnieszka Mazanek, Polska 2017 (czas projekcji: 67’).

Barwny i dynamiczny i dokument o legendarnym LUXUSIE – grupie artystów, którzy przez ponad 30 lat z olbrzymim entuzjazmem, i przede wszystkim kolektywnie, realizują swe działania artystyczne, a ich sztuka nie zestarzała się do dziś i ciągle budzi emocje. Film pomaga zrozumieć fenomen formacji, uświadamiając, że nie były to jedynie beztroskie psikusy, ale też chęć zwrócenia uwagi na niebezpieczeństwa towarzyszące marzeniom o konsumpcyjnym raju. Obraz udowadnia, że w czasach szalejącej cenzury i zniewolenia można było uczestniczyć w awangardowych akcjach ulicznych i słuchać muzyki tchnącej wolnością i otwartością.

Program:
• prezentacja prac Stanisława Sielickiego Nasze cienie, Joanna Korsan, Justyna Chojnacka, Wojciech Skibicki (poziom III),
• projekcja filmu Agnieszki Mazanek (poziom I),
• rozmowa z udziałem artystów (poziom I).

—————————

LUXUS, legendarni awanturnicy z Wrocławia – prowokują i obserwują reakcje widzów! Metafora i symbol, to dla nich lekarstwo na szarzyznę otoczenia.

Jedna z najważniejszych grup artystycznych w polskiej sztuce lat 80. i 90. XX w., założona przez absolwentów słynnej „pracowni 314” wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Skład grupy był demokratyczny i zmienny, ale jej trzon stanowią: Paweł Jarodzki (lider), Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Jacek „Ponton” Jankowski, Jerzy Kosałka, Szymon Lubiński, Małgorzata Plata i Stanisław Sielicki – artyści o podobnej wrażliwości i zbliżonym stosunku do rzeczywistości.

Tworzą sztukę popularną, prostą w wykonaniu i dostępną dla wszystkich, odcinając się od “akademizmu”, m.in. sztuki konceptualnej. Jedno z haseł grupy brzmi “Nie abstrakcja, lecz atrakcja”.

Często korzystają z gotowych wytworów kultury masowej, wizerunków ikon popkultury. Formacja zawsze kontestowała siermiężną rzeczywistość z lekkością i dowcipem, dystansując się od niej ze specyficznym poczuciem humoru, wyczuciem groteski i ironii.

Jak sami twierdzą: „Idea LUXUS-u narodziła się, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że jedynymi ludźmi, na których możemy liczyć, jesteśmy my sami. Tworzymy samodzielnie dla siebie samych świat, w którym chcielibyśmy żyć, nasze własne czasopisma, własną muzykę i filmy. LUXUS jest życiową drogą, realizacją naszych dziecięcych marzeń o sławie i chwale, to my tworzymy historię i legendę”.

Wykorzystując różnorodne techniki artystyczne, tworzą rozbudowane instalacje przestrzenne, realizują akcje performans oraz happeningi o ludycznym charakterze. Zawsze wspólnie projektowane i wykonywane. Ważnym aspektem działań grupy stał się fanzinowy Magazyn LUXUS. Wykonywany techniką kolażu i szablonu, oddziaływał obrazem i skrótem myślowym, nawiązując do estetyki komiksu.

Szczególnie szerokie zainteresowanie wzbudziły pokazy:
LUXUS maluje panoramę świata, 1986, Zamek, Wrocław;
Pokaz wyrobów cukierniczych o przedłużonym okresie trwałości, 1991,Galeria Miejska, Wrocław;
Miłość to nie wszystko, 1993, BWA, Sopot;
Make Love or War, 1994, BWA, Kraków;
Róża Mózgów, 1995, BWA, Wrocław.

Przygotowanie i realizacja Preparation and production Wiesława Wilczyńska-Koper Dodano:4.04.18 Udostępnij: Facebook, Twitter
wstęp bezpłatny

ilość miejsc ograniczona (40)

bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie muzeum w dniu projekcji od godz. 17.00