Szukaj,
,

BIP,
Podróż plejady artystów współczesnych. Marcin Harlender 25.01.18 (czwartek), godz. 17.45, start: poziom III
(Thursday), 5.45 PM, start: level III

Studyjny pokaz filmów i spotkanie w ramach cyklu
Podróż plejady artystów współczesnych.

Filmy:
Kichot, reżyseria: Jagoda Szelc, producent: Marcin Malatyński, produkcja: Polska Szkoła Filmowa w Łodzi, 2011 (czas projekcji: 15’). Film dokumentalny ukazujący portret nonkonformistycznego artysty, który mieszka z rodziną w zabałaganionym mieszkaniu, pełnym jednak twórczych bodźców, których używa, a la Don Kichot, w swych codziennych zmaganiach ze światem zewnętrznym.
Marcin Harlender, scenariusz i reżyseria: Michał Stenzel, produkcja: ESK Wrocław 2016 (czas projekcji: 5’).
Fragment cyklu wywiadów z artystami, biorącymi udział w wystawie Sztuka Szuka IQ. Artyści Wrocławia, realizowanej w ramach programu Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Artysta prezentuje w nim swą postawę twórczą.
Dokumentacja filmowa, Mariusz Jodko: (czas projekcji: 20’). Filmowy zapis realizowany podczas działań i wystaw Marcina Harlendera w Galerii Entropia na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Program:
• prezentacja prac Marcina Harlendera “Portret I”, “Portret II” (2005), Joanna Kwaśna (poziom III)
• projekcja filmów (poziom I)
• rozmowa z udziałem artysty (poziom I)

—————————

Marcin Harlender (ur. 1959) powtarza wielokrotnie, że sztuka nie zdobi…

Malarz, performer, twórca instalacji i happeningów, teoretyk sztuki. Studia w krakowskiej i wrocławskiej ASP (1980–1991), dyplom w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego (1996). Na przełomie lat 80. i 90. czynny uczestnik działań i akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Autor kilkudziesięciu wystaw i teoretycznych wystąpień. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in.: w Alice Springs (Australia), Lhasie (Tybet), Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Od 30 lat współpracuje z wrocławską Galerią Entropia.

“Jego artystyczne poczynania bardziej przypominają działalność malarzy wyklętych rodem z paryskiej cyganerii, niż grzecznych plastyków drugiej dekady XXI wieku”.
[cytat za: Lila Dmochowska, “Marcin Harlender. Szukanie dziury w całym”, katalog Galerii Miejskiej, wystawa “Czwarty wymiar kreski”, Wrocław 2015, s.18]

“To mocne znaki – totemiczne, uproszczone, silne energetycznie, kumulujące energię, rzucające czar”.
[cytat za: Agnieszka Wolny-Hamkało, SZTUKA SZUKA IQ, Wrocław 2016]

Tworzy maksymalnie uproszczone, oszczędne w formie, ale doskonale przemyślane prace. Jako tworzywo wykorzystuje często rzeczy znalezione i zużyte, innym niepotrzebne. Charakterystycznym znakiem artysty jest biała kreska, jest ona efektem wieloletniej, konsekwentnej pracy analitycznej i poszukiwania maksymalnie prostego i uniwersalnego symbolu. W swej twórczości akcentuje kreacyjną rolę procesu myślowego.

Przygotowanie i realizacja Preparation and production Wiesława Wilczyńska-Koper Dodano:11.01.18 Udostępnij: Facebook, Twitter
wydarzenie towarzyszące wystawie "Wrocław konkretny. Dzieła z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych"

wstęp bezpłatny

ilość miejsc ograniczona (30)