#muzealniaki / Muzeum nie tylko dla dużych!

Wielu rodziców, planując weekendowe rozrywki, staje przed dylematem: czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? Czy przypadkiem nie zniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy z niemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Czy znajdzie się tam miejsce, by dziecko przewinąć czy nakarmić? W końcu: czy trzeba się do takiej wizyty wcześniej przygotować?

Muzeum Współczesne Wrocław przystępuje do akcji #muzealniaki, zainicjowanej przez Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Celem akcji #muzealniaki jest udowodnienie, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, że wizyta w muzeum może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. Wspólnie stwórzmy modę na muzea!

Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu oraz inne instytucje coraz częściej otwierają swe przestrzenie dla szerokiego grona odbiorców, również tych najmłodszych. Projekty wystaw wzbogacane są o elementy audiowizualne i multimedialne, przez co mówią językiem niekiedy bardziej naturalnym dla młodszych odbiorców. Odkrywanie historii, zwłaszcza przez pryzmat ciekawych świata, obdarzonych ogromną wyobraźnią i niezniechęconych szkolnym obowiązkiem najmłodszych dzieci, okazuje się fascynujące również z perspektywy rodzica. Niemowlę może być znakomitym towarzyszem podczas zwiedzania, zaś starsze pociechy, odpowiednio zaktywizowane do obcowania z kulturą, na pewno w pełni skorzystają z takiej wizyty. Tym samym akcja #muzealniaki nabiera pozytywnego, społecznego wymiaru.

Do akcji #muzealniaki przystąpili partnerzy, którzy deklarują przyjazne nastawienie do wizyt dzieci – liczne muzea i galerie sztuki z Dolnego Śląska! Na tej liście znajdziecie miejsca, które warto odwiedzić wraz z dziećmi. Wsparcie akcji zadeklarowało również MPK Wrocław, dzięki któremu łatwiej bezpiecznie dotrzeć do niejednego miejsca przyjaznego dzieciom.

Jak przystąpić do akcji?
● Po prostu przyjdź z dzieckiem do muzeum czy galerii sztuki. Pokaż innym rodzicom, jak dobrze się bawiliście. Zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.
● Zrób zdjęcie z dzieckiem w dowolnym muzeum czy galerii sztuki.
● Dodaj to zdjęcie na swój profil w serwisie Facebook lub Instagram i otaguj #muzealniaki.
● Otaguj muzeum czy galerię sztuki, w którym zdjęcie zostało zrobione, np. #muzeumwspolczesne.
● W muzeach i galeriach sztuki przyjaznych akcji znajdziesz specjalne naklejki akcji #muzealniaki.

#muzealniaki pokazują, że w muzeach i galeriach sztuki jest miejsce dla dziecka w każdym wieku.

#muzealniaki zachęcają rodziców, aby obcowali z kulturą i sztuką w towarzystwie swoich dzieci.

#muzealniaki to dzieci w każdym wieku: niemowlaki, przedszkolaki i uczniowie.

#muzealniaki tworzą modę na muzea!

***

partnerzy akcji: Fundacja Fundacja Art Transparent, BAW! Baby Art Walk, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, Centrum Sztuki WRO, Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum Powozów Galowice, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Miedzi w Legnicy, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, MPK Wrocław

patroni medialni: Blog Edek i My, Blog Dolny Śląsk Dla Uli, Blog Podróże z Mamą i Tatą, CzasDzieci.pl, Dwutygodnik Świerszczyk, DzieciakiwPlecaki, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, TuWrocław.com, Wrocław.pl

Pytania?