MWW, pl. Strzegomski 2a, 53-681 Wrocław
Tel. 71 356 42 57, mww@muzeumwspolczesne.pl
Pon. 10.00-18.00, Wt. zamknięte, Śr.-Nd. 12.00-20.00
więcej
Aleksandra Buba — Braun Dobry i zły dzikus — co znaczy „dzikość” w kulturze popularnej? 16.04.14 (Środa), godz. 18.00, Beautiful Tube (Wednesday), 6:00 PM, Beautiful Tube

Aleksandra Buba-Braun w pracy doktorskiej analizuje sposoby, w jaki w popularnych serialach podróżniczych kreowany jest wizerunek ludów pozaeuropejskich. W swoim wystąpieniu przyjrzy się, jak wykorzystany jest motyw „dzikości” w kulturze popularnej oraz jakie są tego konsekwencje.
  
Słowo dzikość zamieszcza w cudzysłowie ponieważ nawiązuje ono do realnie żyjących ludzi, a „dziki” nie jest zwyczajnym przymiotnikiem, lecz wartościującym określeniem, pod wieloma względami nacechowanym negatywnie. W tym jednym słowie mieści się zarazem zwierzęcość, nieokrzesanie jak i społeczna oraz kulturowa niższość.
  
Stereotyp „dzikości” jest efektem polityki kolonialnej, który po dziś dzień utrwala w naszej wyobraźni kultura masowa. Jako jej odbiorcy często jesteśmy świadkami takich zderzeń „cywilizacji” i „dzikości”, ponieważ z jednej strony mamy do czynienia z filmami pokroju Cannibal Holocaust, gdzie praktyki „dzikich” plemion są nie tylko niezwykle okrutne, ale wręcz obrzydliwe. Z drugiej strony, jak ma to miejsce choćby w niedawnym hicie kinowym Avatar, plemiona przedstawia się zgodnie z Rousseau’owskim mitem „dobrego dzikusa”.
  
Co te wyobrażenia mówią nam o dzikich? A co ważniejsze, co mówią nam o nas samych? Na te pytania chciałaby odpowiedzieć autorka w swoim wystąpieniu.
  
  

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:7.04.14 Udostępnij: Facebook, Twitter
Aleksandra Buba-Braun – doktorantka w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego Aleksandra Buba-Braun is a PhD student at the Institute of Ethnology and Cultural Anthropology at Wrocław University Fot.: Bronisław Malinowski na Wyspach Triobriandzkich, 1918 r.
Zamknij
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej Zamknij