ANNA K. ENGLAND — „Z kampowym uśmieszkiem o współczesnej sztuce polskiej” 05.12.12 start: 5.12.12 (środa), godz. 18, Beautiful Tube start on: 5.12.12 (Wednesday), 6:00 PM, Beautiful Tube

O tym, że kamp tkwi w uśmieszku patrzącego, pisał Andrew Ross i dużo w tym prawdy. Po pierwsze – kluczowym w kampie jest humor, po drugie, odpowiednia perspektywa. Jednak, aby w taki sposób odczytywać dzieła sztuki, należy najpierw ustalić, czym jest kamp, bo o tym dyskutuje się od dawna. Słowo „camp” po raz pierwszy w druku pojawiło się w 1907 roku na określenie skandalicznego zachowanie się na ulicy, co daje już jakąś wskazówkę, czym kamp może być. Znaczenie kampu jednak zmieniało się w czasie i na przykład w 1964 roku Susan Sontag dowodziła w swoich „Notatkach o kampie”, że kamp to raczej ogląd świata w kategoriach sztuczności, zachwyt nad tym, czym zachwycać się niepodobna, rodzaj estetycznego zblazowania i to na dodatek zupełnie apolitycznego. Właśnie kwestia apolityczności kampu, z którą nie zgadza się Anna England oraz pominięty przez Sontag potencjał krytyczny, będzie głównym punktem wyjścia podczas omawiania przez nią wybranych prac.

W Polsce kamp pojawił się po 1989 roku, po wygaśnięciu sztuki krytycznej, która w latach dziewięćdziesiatych dominowała w mainstreamie, otaczając go aurą cierpienia, patosu i powagi. Mimo tego kamp już wtedy zaczął być obecny, tyle że na marginesach jego nurtu. Elementów okołokampowych w sztuce polskiej zresztą można szukać nawet wcześniej, w tak niekampowym ustroju jak komunistyczny na przykład. W jakiś sposób kampowe były bowiem dzieła zarówno Aliny  Szapocznikow jak i Władysława Hasiora, pytanie jednak – w jaki?

Anna England – doktorantka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się kiczem i kampem w kulturze”.

Kurator programu debat Curator of debates Bartek Lis Dodano:29.11.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Wykład w ramach cyklu "Na warsztacie"

“Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.

Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla "młodych" adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie?
Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą.

Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Piszcie na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
“On the Agenda…” is a series of meetings during which the Wrocław-based PhD students and young scientists will have an opportunity to talk about conducted research, interesting subjects and their dissertations.

It turns out that we underestimate our own, “Wrocław” playground, while many interesting studies, observations and texts concerning the contemporaneity are written and carried out just next door.

We therefore give the Museum space to the “young” science experts. Let them report on their current work…what is on the agenda today?
We shall meet the representatives of different disciplines. All of them deal with broadly considered humanities, social and cultural studies.

We encourage everyone who has an idea for an interesting presentation and is not afraid of a discussion with the audience to contact us. Write at b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
Zbigniew Olszyna, "Gotowanie" Zbigniew Olszyna, "Gotowanie"