MWW, pl. Strzegomski 2a, 53-681 Wrocław
Tel. 71 356 42 57, mww@muzeumwspolczesne.pl
Pon. 10.00-18.00, Wt. zamknięte, Śr.-Nd. 12.00-20.00
więcej
BARBARA KULESZA-GULCZYŃSKA — „PONAD ŚLĄSKIEM TYLKO NIEBO!” 20.05.12 Start: 20.5.12 (niedziela), godz. 16 Start on: 20.5.12 (Sunday), 4PM

Od początków istnienia kultury rytuały i inne praktyki związane ze sferą sacrum okazywały się niezbędne dla funkcjonowania ludzkich społeczności. Obecnie, gdy niektórzy zauważają zdecydowany kryzys tradycyjnej religijności, dostrzega się również tendencję do tworzenia wielu tak zwanych „religii świeckich”. Jednym z takich nowych „wierzeń” jest „niewidzialna religia futbolu” (określenie przejęte od autorów tekstu: Kibice jako wspólnota niewidzialnej religii – Dominika Antonowicza i Łukasza Wrzesińskiego).

Mecze piłkarskie i wydarzenia takie jak chociażby zbliżające się Euro 2012 wydają się mieć dużo wspólnego z tradycyjnymi, antycznymi lub średniowiecznymi praktykami religijnymi i rytuałami. Piłka nożna i religia czy sacrum mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego. Wystarczy wspomnieć o „świątyniach futbolu”, budowanych na „chwałę drużyny” wspaniałych stadionach, a także o rzeczywistych związkach wyznaniowych związanych ściśle z omawianym sportem (kościół Maradony w Argentynie).

Osobny zbiór zwyczajów i praktyk rytualnych zachował się w środowisku zawodników, osobny – jeszcze bardziej interesujący – wśród kibiców piłkarskich. Składowymi „rytuału kibiców” są takie elementy jak piosenki i przyśpiewki, hasła i slogany, barwy i szaliki klubowe, wlepki i tym podobne. Co interesujące – „rytuały” piłkarzy obecnie zanikają, ze względu na zjawisko komercjalizacji sportu. Z przyczyn ekonomicznych wielu piłkarzy nie deklaruje już przywiązania do klubu, a nawet – do reprezentacji narodowej. Odmienne procesy zachodzą w obrębie kultury kibiców – tworzone przez nich formy rytualne wciąż się rozwijają i okazują się być naprawdę istotną częścią kultury współczesnej.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:8.07.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Barbara Kulesza-Gulczyńska, studentka I roku SUM w ramach Międzykierunkowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł licencjata filologii polskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej zainteresowania naukowe obejmują szeroko rozumianą kulturę i literaturę popularną oraz mechanizmy tworzenia i zachowań społeczności fanowskich. Barbara Kulesza-Gulczyńska, a graduate student of Individual Interdisciplinary Program at Adam Mickiewicz University in Poznań. B.A. In Polish Philology and Journalism and Social Communications from the University of Wrocław. Her research interests include culture - in the broad sense of the term, popular literature and mechanisms of forming and behaviours of fan communities.
Zamknij
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej Zamknij