Monika Rosińska — „Chrupkie stoły, subwersywne aplikacje, bioniczna technologia. Dizajn krytycznie” 28.03.13 28.3.13 (czwartek) godz. 18, Beautiful Tube 28.3.13 (Thursday), 6PM, Beautiful Tube

ZMIANA TERMINU WYKŁADU: wykład przeniesiony na 28.3.13 (czwartek), godz. 18

Dizajn, w przeciwieństwie do sztuki, jest podstawowym elementem codziennego doświadczenia. Podobnie jednak jak sztuka współczesna może stać się formą krytyki społecznej komentującej kryzys ekonomiczny, środowiskowy, wszechobecność technologii czy próby zarządzania bio-politycznego. Projektanci wykorzystując „wysoką” estetykę, strategie celowego udziwniania i subwersywnej gry z funkcjonalnością przedmiotów prowokują i podważają podwaliny, na których tyleż zbudowane jest życie społeczne, co starają się również proponować nowe jego urzeczywistnienia. Przykład lapidarnego stołu z kruchych francuskich bagietek przygotowanego przez Studio Rygalik dowodzi że „dizajn krytyczny” potrafi eksplorować spekulatywny obszar debaty w równie skuteczny sposób, co sztuka współczesna.

Kurator programu debat: Curator of the debates programme: Bartek Lis Dodano:6.03.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
Monika Rosińska – socjolożka, doktorantka w Instytucie Socjologii UAM. Opublikowała m.in. „Przemyśleć u/życie. Projektanci. Przedmioty. Życie społeczne” (Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Warszawa 2010). Angażuje się w projekty artystyczno-badawcze i działa jako kuratorka wystaw. Wielbicielka tak zwanych inteligentnych projektów oraz grafiki animowanej wykorzystującej koncepcje dizajnerskie.
Monika Rosińska is a sociologist and PhD candidate at the Institute of Sociology, Adam Mickiewicz University. Her publications include ‘Rethink Applications – Designers, Objects and Life in Society’, (Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Warszawa 2010). She has been involved in artistic research projects and as an exhibitions curator. She is an admirer of so-called intelligent designs and animated artwork that uses design concepts.
Foto: http://www.flickr.com/photos/salforduniversity/8424131760/ Photo: http://www.flickr.com/photos/salforduniversity/8424131760/