Ewa Klekot — „Etnograf jako artysta: post-kolonializm a sprawa polska” 27.03.13 27.3.13 (środa), godz. 18, Beautiful Tube 27.3.13 (Wednesday), 6PM, Beautiful Tube

Hal Foster, pisząc swój słynny tekst „Artysta jako etnograf” odnosił się z oczywistych powodów do konotacji, jakie „ethnographer” i „ethnograpy” miały w dyskursie amerykańskiej humanistyki ostatnich dwóch dziesięcioleci XX wieku. Nawiązywał zatem do sensów nadanych im z jednej strony przez Clifforda Geertza, a z drugiej przez krytykę etnograficznych praktyk antropologii zainicjowaną publikacją zbioru “Writing Culture: The Poetics and Politics of Ethnography” (1986).

Tymczasem w polskiej rzeczywistości konotacje „etnografa” i „etnografii” mają zupełnie inne korzenie: choć bowiem dzięki tłumaczeniom anglosaskich podręczników do metodologii nauk społecznych, „metoda etnograficzna” weszła do dyskursu tych nauk w tym samym znaczeniu, jakie ma w angielszczyźnie, to pole znaczeniowe „etnografa” jest w polszczyźnie bardzo różne od pola angielskiego „ethnographer”. Wiąże się ono z genezą dziedziny naukowej zwanej ludoznawstwem, etnografią, w końcu etnologią i/lub antropologią kulturową, a co za tym idzie, z jej praktykami i miejscem w relacjach władzy.

Zatem aktualności tekstu Fostera w polskim kontekście należy szukać nie tyle w prostym przełożeniu struktur interpretacyjnych amerykańskiego krytyka na polską sztukę wystawianą w „galeriach sieciowych” (jak kiedyś nazwał je Łukasz Gorczyca), lecz wychodząc od refleksji nad tym, gdzie w polskiej rzeczywistości leży potencjał krytyczny współczesnej etnografii oraz jak można go włączać w strategie artystyczne i po co.

Kurator programu debat: Curator of the debates programme: Bartek Lis Dodano:20.03.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
Dr Ewa Klekot -
antropolożka sztuki, tłumaczka, absolwentka archeologii i etnografii, doktor nauk o sztuce. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje ją interdyscyplinarne podejście do badań znaczeń przedmiotów materialnych, w tym także przedstawień obrazowych.
Dr Ewa Klekot -
art anthropologist and translator, graduate of archaeology and ethnography, PhD in art sciences. She works as an assistant professor at Institute of Ethnology and Cultural Anthropology, University of Warsaw. Interested in interdisciplinary approach to research on meanings of material objects, including visual representations.
James Clifford i George E. Marcus, "Writing Culture: The Poetics and Politics of Ethnography" James Clifford i George E. Marcus (eds.), "Writing Culture: The Poetics and Politics of Ethnography"