Anna Małecka — „Haute couture — kiedy moda spotyka sztukę…” 07.02.13 w ramach cyklu „Na warsztacie…”
7.2.2013 (czwartek), godz. 18.00
Beautiful Tube
a part of the "On the Agenda" series
7.2.2013 (Thursday), 6PM
Beautiful Tube

Związki mody i sztuki nie są zjawiskiem nowym. Trzeba podkreślić różnorodność sposobów w jakie obie dziedziny się łączą/przenikają. Z jednej strony mamy do czynienia z kooperacją projektantów i artystów – z drugiej kolekcje bywają inspirowane dziełami sztuki. Jeszcze inna, bardzo szczególna i stosunkowo nowa, jest sytuacja kiedy sztuka współczesna próbuje zbadać modę, podejmuje problemy estetyczne i poddaje pod refleksję kulturowy status ubrań, zgłębia relację pomiędzy ciałem a ubraniem, stara się krytycznie odnieść do roli muzeum, etc.

Podczas wykładu Anna Małecka będzie przede wszystkim analizować wybrane kreacje z pokazów haute couture i postara się wskazać jakie dzieła były źródłem inspiracji dla danego projektanta. Autorka podzieli się z nami również swoimi uwagami na temat tego na ile skutecznie ‘estetyka transgresyjna’ pozwala na zacieranie się granic pomiędzy modą i sztuką i jakie to ma konsekwencje dla nich obu.

“Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności. Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla “młodych” adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie? Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą.

Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Piszcie na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.

Kurator The curator Bartek Lis Dodano:29.01.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
Anna Małecka jest doktorantką Studium Nauk o Kulturze (UWr). W obszarze jej zainteresowań naukowych znajdują się przede wszystkim zagadnienia związane ze sztuką współczesną, estetyką oraz pamięcią. Anna Małecka is a PhD candidate in Cultural Studies at University of Wrocław. Her research interests primarily focus on the issues related to contemporary art, aesthetics and memory.
by fral-torqui, http://www.flickr.com/photos/fral-torqui/2793250322/ by fral-torqui, http://www.flickr.com/photos/fral-torqui/2793250322/