Jacek Kochanowski — „Społeczne tworzenie seksualności” 17.01.13 dr hab. Jacka Kochanowskiego (Uniwersytet Warszawski),
połączony z promocją książki Stevena Seidmana „Społeczne tworzenie seksualności” (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012)
17.01.2013 (czwartek), godz. 18
by Jacek Kochanowski (PhD), Warsaw University, connected with promotion of Steve Seidman’s book “The Social Construction of Sexuality” (PWN, 2012)
17.01.2013 (Thursday), 6:00 PM

W Polsce wciąż wiele oporów budzi teza, że płeć jest w znacznym stopniu wytworem kulturowym. Dla niektórych osób teza ta jest zanegowaniem „naturalności” płci, tak, zdałoby się, oczywistej. Tymczasem wydana właśnie przez PWN książka Stevena Seidmana „Społeczne tworzenie seksualności” oparta jest na twierdzeniu jeszcze bardziej „nieoczywistym”: także seksualność jest tworem kulturowym. To społeczeństwo decyduje o tym, w jaki sposób, w jakich warunkach i z kim zaspokajamy pragnienia erotyczne, tworząc „seksualne skrypty” i zmuszając nas do ich przestrzegania. Seks nie zawsze jest bramą do wolności. Tradycja, która wiedzie od Freuda, przez Foucaulta aż po współczesne badania queer stara się na przekonać do tego, że „naturalny” seks należy traktować z co najmniej taką samą podejrzliwością, jak „naturalną” płeć.

Kurator programu debat: The curator of debates: Bartek Lis Dodano:10.01.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
Dr hab. Jacek Kochanowski
Adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, profesor w Zakładzie Socjologii WSTiJO w Warszawie, socjolog seksualności, zajmuje się m.in. gender/queer studies, badaniami postkolonialnymi i performatyką. Wkrótce nakładem WN PWN ukaże się jego nowa książka „Socjologia seksualności. Marginesy”.
Jacek Kochanowsski (PhD), a professor assistant at the Institute of Applied Social Studies, Warsaw University, a sociology professor at WSTiJO in Warsaw, a sexuality sociologist who deals with gender/queer studies, post-colonial researches and performance studies. His latest book “The sociology of sexuality. Margins” is about to be published by PWN.