Jakub Dymek — „Polityczność sztuki w czasach post-politycznych” 19.06.13 19.6.13 (środa), godz. 18, Woliery, V piętro
wstęp bezpłatny
19.6.13 (Wednesday), 6 PM, Aviaries, 5th floor, free admission

Na ile polityczna jest sztuka w dobie, w której polityka – rozumiana jako możliwość wprowadzania zmiany w istniejący porządek – znika z horyzontu?

O sztuce politycznej jest głośno. Czy mowa o sztuce „społecznie zaangażowanej”, „krytycznej” czy „feministycznej” – w galeriach i muzeach przeglądają się różne projekty polityczne. Deklaracje zaangażowania przestały być powodem do wstydu. Coraz częściej są natomiast magnesem na widzów.

Sytuacja ta ma sobie coś z paradoksu. Coraz więcej politycznej sztuki komentuje świat nazywany “post-politycznym” – taki, w którym coraz trudniej o realną zmianę. Świat, w którym – jak pisze Chantal Mouffe – polityczną walkę prawicy i lewicy (Right & Left) zastępuje technokratyczna retoryka konfliktu tego, co słuszne i błędne (Right & Wrong). Nie oglądamy już starcia idei, lecz „konkurencyjne” modele ekonomiczne i wynikające z nich bliźniaczo podobne strategie.

Jaką rolę w takim układzie pełni sztuka? W deklaracjach artystów i tekstach kuratorek przeczytać możemy o mocy sztuki i jej politycznych ambicjach, lecz piszący o tym samym problemie teoretycy demokracji mówią raczej o niemocy i stagnacji. Jeśli bowiem rozumieć politykę jako sferę interwencji w społeczny porządek, to sztuka częściej ten porządek konserwuje, niż podważa.

W takiej sytuacji prawdziwie polityczna sztuka jest możliwa w perspektywie radykalnego zerwania z elitaryzmem, tradycyjną triadą kurator-artysta-widz i zależnością od instytucji władzy. Ale czy jesteśmy na to gotowi?

Kurator programu debat: Curator of the debates programme: Bartek Lis Dodano:10.06.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
Jakub Dymek - kulturoznawca i dziennikarz -współpracownik Krytyki Politycznej. Absolwent MISH UWr oraz Gender Studies na Polskiej Akademii Nauk. Stypendysta University of North Carolina at Greensboro. Jakub Dymek – expert in cultural studies and journalist – cooperates with Krytyka Polityczna. He is a graduate of Inter-Faculty Individual Studies in the Humanities at the University of Wroclaw and Gender Studies at the Polish Academy of Sciences. A grantee of the University of North Carolina at Greensboro. fot. Mike Herbst photo: Mike Herbst