Katarzyna Karbińska — Widzi czujący mój wzrok, czuje widząca ma dłoń 01.10.14 (Środa), godz.18.00, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny (Wednesday), 6:00 PM, Beautiful Tube, free admision

Przestrzeń architektoniczna działa na nas nie tylko w wymiarze wzrokowym. Działanie w innych wymiarach (dotykowym czy słuchowym) jest często dużo bardziej wymowne i niezmiernie istotne.

Odczytywanie architektury to złożony proces odbywający się równolegle na wielu poziomach percepcji. Środowisko architektoniczne wykazuje zazwyczaj optymalną złożoność, a odbiór otoczenia odbywa się równolegle w wielu wymiarach. Zatem postrzegamy w sposób totalny, całymi sobą. Percepcja nie jest sumą wzrokowych, dotykowych, słuchowych i innych bodźców, ale ciągłą i niezależną od nas analizą otoczenia, w którym się znajdujemy. Im bardziej różnorodne i nasycone a zarazem uporządkowane i wyselekcjonowane są oddziaływania na nasze zmysły, tym bogatsze emocjonalnie jest korzystanie z danej przestrzeni architektonicznej.

W kontekście odczuwania architektury przez osoby z dysfunkcją wzroku ma to szczególne znaczenie. Jednakowy odbiór przestrzeni na różnych poziomach percepcji (wzrokowym, słuchowym czy taktylnym) pozwala na właściwe odczytanie jej charakteru nawet w przypadku ułomności któregoś ze zmysłów. Podejście projektowe uwzględniające zasadę optymalnej złożoności pozwala na kreowanie tzw. inkluzywnego środowiska architektonicznego- dostępnego dla wszystkich.

Niniejszy wykład traktować będzie o wadach i zaletach udostępniania przestrzeni architektonicznej osobom niewidomym i słabowidzącym oraz o tym, jaki wpływ mają powyższe działania na odbiór przestrzeni przez osoby posługujące się zmysłem wzroku.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:24.09.14 Udostępnij: Facebook, Twitter
Wykład o postrzeganiu architektury.

Katarzyna Karbińska

mgr sztuki, inż. arch., Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, wydział Architektury i Wzornictwa, międzywydziałowe studium doktoranckie, kierunek macierzysty: Architektura Wnętrz.

Od kilku lat zaangażowana w projekty uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych. Jeden z projektów ("DisKee- kuchnia bez barier") otrzymał główną nagrodę w konkursie International Design Award 2011, a dyplom magisterski „Widzi czujący mój wzrok, czuje widząca ma dłoń” obejmujący projekt przestrzeni wystawienniczych dostosowany do potrzeb osób niewidomych został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Otwarte drzwi” organizowanym przez PEFRON w 2012 r.
Katarzyna Karbińska

MA in Arts, Engineer of Architecture, Academy of Fine Arts in Gdańsk, Faculty of Architecture and Design, interdepartmental doctoral programme, primary field of study: Interior Design
She has been involved in projects that cater to the needs of people with disabilities for several years. One of her designs (“DisKee – Kitchen Without Barriers”) won the 2011 International Design Award, and her MA thesis titled “See with a feeling eye, feel with a seeing hand”, which described a design of an exhibition space accessible to blind people, received an honourable mention at the 2012 “Open Doors” national completion, organised by the National Disabled Persons Rehabilitation Fund.
Fot. Katarzyna Karbińska Photo: Katarzyna Karbińska