Maria Morawiecka — „Tu jesteś” — o mapie jako źródle wiedzy o kulturze 15.05.13 15.5.13 (środa), godz. 18, Beautiful Tube
wstęp bezpłatny
15.5.13 (Wednesday), 6 PM, Beautiful Tube
free admission

Mapa, z samego założenia, stanowi obraz świata. Choć jednak na ogół zgadzamy się co do tego, że świat jest jeden, jego kartograficznych obrazów jest wiele. Czy oznacza to, że tylko jeden z nich jest prawdziwy? Czym się od siebie różnią i dlaczego? Czy istnieje związek między obrazem świata a światopoglądem?

Opowieść mówi o opowiadającym nie mniej niż o opowiadanym. Podobnie sposób przedstawiania nie pozostaje bez związku ze sposobem patrzenia, a podróż palcem po mapie jest zawsze podróżą między wymiarami, spośród których przestrzeń i czas stanowią tylko część możliwości.

————–
„Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.

Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla “młodych” adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie?

Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą. Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Piszcie na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.

Kurator programu debat: Curator of the debates programme: Bartek Lis Dodano:29.04.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
Maria Magdalena Morawiecka - absolwentka kulturoznawstwa UWr i ASPP "Abrys", doktorantka Studium Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka tekstów naukowych i literackich, tłumaczeń i ilustracji. Uczy historii kultury, pisze pracę o średniowiecznej mapie świata z katedry w Hereford. Współpracuje z internetowym pismem "Wędrowiec" (www.dziennikarze-wedrowni.org). Maria Magdalena Morawiecka - graduate of MA in Cultural Studies and “ABRYS” Academy of Fine Arts, a doctoral student at the School of Cultural Studies, University of Wroclaw. An author of scientific and literary texts, as well as translations and illustrations. She teaches history of culture, writes her thesis on the medieval Mappa Mundi from the Hereford Cathedral and collaborates with “Wędrowiec” online magazine (www.dziennikarze-wedrowni.org). Mapa Vinland Vinland map