MWW, pl. Strzegomski 2a, 53-681 Wrocław
Tel. 71 356 42 57, mww@muzeumwspolczesne.pl
Pon. 10.00-18.00, Wt. zamknięte, Śr.-Nd. 12.00-20.00
więcej
Mateusz Bieczyński — „Sztuka współczesna przeciwko prawu autorskiemu” 16.05.13 16.5.13 (czwartek), godz. 18
Beautiful Tube
16.5.13 (Thursday), 6 PM
Beautiful Tube

Wykład poświęcony będzie dwóm problemom skomplikowanej relacji prawa autorskiego i sztuki współczesnej. Z jednej strony przedmiotem refleksji będą podstawy prawa autorskiego, w szczególności zaś przesłanki uznawania czyjegoś dzieła za utwór chroniony jego przepisami, rozpatrywane w kontekście współczesnych praktyk artystycznych. Zostanie postawione pytanie czy tradycyjne sposoby rozumienia utworu przystają do sztuki modernistycznej i awangardowej oraz prześledzone przypadki z praktyki sądowej, w których pojawiły się istotne wątpliwości, co do możliwości uznania dzieła sztuki za utwór.

Z drugiej strony uwaga zostanie poświęcona sytuacji odwrotnej, a więc takiej, w której to współcześni artyści biorą przepisy prawa autorskiego na swój warsztat pragnąc wykazać ich nieadekwatność. Ich działania Mateusz Bieczyński określa mianem „praktyk artystycznych kontestujących zasady prawa autorskiego”. Wykład połączy w ten sposób dogmatyczno-prawne rozważania z zakresu prawa autorskiego z refleksją teoretyczno-artystyczną i obserwacją sztuki współczesnej w praktyce.

Kurator programu debat: Curator of the debates programme: Bartek Lis Dodano:7.05.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
Z archiwum grupy LUXUS From the archives of the LUXUS group
Zamknij
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej Zamknij