MWW, pl. Strzegomski 2a, 53-681 Wrocław
Tel. 71 356 42 57, mww@muzeumwspolczesne.pl
Pon. 10.00-18.00, Wt. zamknięte, Śr.-Nd. 12.00-20.00
więcej
Michał Gulik — Narkotyki 2.0 — designer drugs a digitalizacja 27.02.14 Czwartek, godz. 18.00, Beautiful Tube Thursday, 6:00 PM, Beautiful Tube

Digitalizacja zmienia nie tylko nasze doświadczenia komunikacyjne i relacje z technologią, w coraz większy sposób modyfikuje też nasz kontakt z “żywymi” obiektami i przedmiotami codziennego użytku. Substancje psychoaktywne nie pozostają obojętne na te operacje, wchodząc w zaskakujące relacje z nowymi technologiami medialnymi.

Tytułowe designer drugs – w polskim dyskursie medialnym mylnie utożsamiane z tzw. dopalaczami – to nowe substancje psychoaktywne, które wyprzedzają regulacje prawne i wymykają się dotychczasowym próbom klasyfikacji. Jeżeli w ich obręb włączymy także digital drugs – “narkotyki”, które w formacie mp3 można ściągnąć z Internetu, e-papierosy i technologie waporyzacji, tradycyjne pojęcie narkotyku okaże się niewystarczające do opisu nowych technologii psychoaktywności.

Problematyczność współczesnych narkotyków, które wymykają się wszelkim próbom retorycznej organizacji, jest także świadectwem naszej porażki w myśleniu o sprawczości przedmiotów. Pasywne rzeczy należałoby pomyśleć raczej jako aktywne substancje, które działają na własnych, autonomicznych prawach.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:19.02.14 Udostępnij: Facebook, Twitter
Michał Gulik

Doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się kulturą popularną oraz filozofią posthumanistyczną.
Fot.: William Rafti of the William Rafti Institute Fot.: William Rafti of the William Rafti Institute
Zamknij
Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej Zamknij