NA DACHACH WROCŁAWIA: TARASY DLA WSZYSTKICH I DLA NIKOGO? 18.06.12 Start: 18.6.12 (poniedziałek), godz. 18 Start on: 18.6.12 (Monday), 6PM

W idealnych, modernistycznych wizjach architektów tarasy na dachach miały być wspólną przestrzenią integrującą mieszkańców, miejscem sprzyjającym spotkaniom i rekreacji. Propagowane w latach 20., na szeroką skalę zaczęły być stosowane na powojennych osiedlach i w nowych budynkach w centrach miast. Pierwsze wrocławskie tarasy pojawiły się zaraz po odwilży 1956 roku, a w latach 60. i 70. wrocławianie opalali się, suszyli pranie, pili kawę lub wychodzili zapalić w czasie pracy na kilkanaście dachów.

Te miejsca są dziś w większości zapomniane i zaniedbane, zamknięte na klucz, zastawione antenami, czasem tylko wykorzystywane do wietrzenia pościeli. Czy potrzebujemy tych wspólnych przestrzeni? Jak je ożywić i jak sprawić, żeby mieszkańcy zaczęli z nich znowu korzystać? Zapraszamy do MWW na opowieść o wrocławskich dachach.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:8.07.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Michał Duda (rocznik 1981): historyk sztuki, zajmuje się architekturą współczesną, pracuje w Muzeum Architektury we Wrocławiu, współzałożyciel i działacz Fundacji Promocji Sztuki „Transformator”.

Agata Gabiś (rocznik 1981): historyk sztuki, zajmuje się powojenną architekturą we Wrocławiu, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UWr, współpracuje z Fundacją Promocji Sztuki „Transformator”.
Michał Duda (born 1981): history of art researcher, focused on modern architecture, works at Wrocław Museum of Architecture, co-founder and worker at the Foundation for Art Promotion "Transformator."

Agata Gabiś (born 1981): history of art researcher, focused on post-war architecture in Wrocław, a Ph.D. student at the Institute of History of Art at the University of Wrocław, co-worker of the Foundation for Art Promotion "Transformator."