Przemysław Dudziński — „Wszystkie strachy PRL-u – z dziejów filmu grozy w Polsce Ludowej” 06.03.13 6.3.13 (środa), godz. 18, Beautiful Tube 6.3.13 (Wednesday), 6:00 PM, Beautiful Tube

Fantastyka grozy, a tym bardziej jej filmowa odmiana, nie miała łatwego życia w warunkach ścisłej państwowej kontroli ideologicznej w okresie PRL-u. Podstawowe założenia horroru nie mieściły się po prostu w ściśle materialistycznym marksistowskim obrazie świata. Dlatego długo jednym dopuszczalnym w PRL-u wampirem był ten, do którego Marks porównywał kapitalistę, a jedynym sankcjonowanym widmem to, które krążyło po Europie.

Realizacje, które znalazły w końcu drogę na ekran, poczynając od nieśmiałych prób telewizyjnych w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, udowadniały najczęściej brak zrozumienia formuł gatunkowych. Historia polskiego filmu grozy jest więc historią, z punktu widzenia kunsztu rozrywkowego, mniej lub bardziej groteskowych porażek. A jednak z punktu widzenia historii kultury filmy te stanowią świadectwo dyskursywnych sił kształtujących imaginarium nie tak przecież odległej, a jak bardzo odmiennej, epoki – reżimów wyobraźni.

Przemysław Dudziński – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię kina popularnego w kontekstach historii kultury, w tym szczególnie: kino japońskie i amerykańskie, kino doby PRL-u, poetykę filmu lat sześćdziesiątych, refleksję nad kinem gatunków, historię kina grozy, problematykę adaptacji filmowej, metodologie badania filmu jako artefaktu kultury. Doktorant w Instytucie Kulturoznawstwa, gdzie przygotowuje pracę pt „Reżimy wyobraźni – wokół fantastyki filmowej w dobie PRL-u”. Strona domowa: weirdhumanities.pl

Kurator programu debat: Curator of debates: Bartek Lis Dodano:21.02.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
“Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.

Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla "młodych" adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie? Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą.

Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Piszcie na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
“On the agenda…” is a series of meetings during which PhD students and young scientists from Wrocław universities will have an opportunity to talk about conducted research, interesting topics and their dissertations. It turns out that we underestimate our own “Wrocław” playground, while numerous interesting studies, observations and text challenging the issues of the present day are carried out and written just next to us.

We are thus giving the space of the Museum to “young” science adepts. Let them tell us what they have been working on… what is on their agenda now? We will meet representatives of various domains. All of them deal with a widely understood humanities, social issues and cultural studies.

We encourage everyone who has an idea for an interesting talk and is not afraid to have a discussion with the audience to get in touch with us. Please write at: b.lis@muzeumwspolczesne.pl
reż. Marek Piestrak, 1982, kadr z filmu "Wilczyca from Marek Piestrak's movie "She-wolf", 1982