PRZEMYSŁAW STROŻEK — „FOOTBALL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH” 27.05.12 Start: 27.5.12 (niedziela), godz. 16 Start on: 27.5.12 (Sunday), 4PM

Co może łączyć suprematyzm Kazimierza Malewicza, dynamizm plastyczny Umberta Boccioniego, futurystyczny teatr, aeromalarstwo, międzynarodowy konstruktywizm, czeski poetyzm, fotomontaże dadaistów, rzeczywistość szkoły Bauhaus, poezje Brunona Jasieńskiego i Tadeusza Peipera? Oczywiście ciąg wymienionych wyżej zagadnień, teorii artystycznych i działań twórczych mógłby zostać wrzucony do jednego worka, któremu przypisana została nazwa „awangarda”. Łączy je też jednak inne słowo: „football” – brzmiące tak samo we wszystkich językach, wskazujące na nowe zjawisko kulturowe wpisane w estetykę nowoczesności. Piłka nożna dawała pole szerokich możliwości artystycznego wyrazu: poczynając od konkretnych relacji boiskowych wydarzeń, pokazania ekspresji ciała ludzkiego, poprzez znalezienie kształtu dla wyrażenia współzawodnictwa, wysiłku, aż po uogólnienie ruchu, dynamiki. Reprezentowała totalność dzieła sztuki, była nowym zjawiskiem podziwianym przez inteligencję, burżuazję i proletariat; odzwierciedlała wrażliwość współczesnego człowieka i nowoczesnego życia, a nawet kreowała antyewangeliczną rzeczywistość świętych, zsekularyzowaną rzeczywistość utopijnego, lepszego świata.

Wykład towarzyszący wystawie „Only a Game?” pomyślany został jako prezentacja charakterystycznych właściwości dla awangardowego obrazowania piłki nożnej w obszarze najróżniejszych eksperymentów artystycznych dokonywanych przed II Wojną Światową, by zwrócić uwagę na jej doniosłe znaczenie w kulturze pierwszej połowy XX wieku.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:8.07.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Przemysław Strożek, adiunkt Instytutu Sztuki PAN, członek European Network for Avant-garde and Modernist Studies. Zaangażowany w tworzenie sieci międzynarodowych studiów nad estetyką futuryzmu, współredaguje International Yearbook of Futurism Studies (De Gruyter, Berlin-New York). Zajmuje się historią sztuki XX w., ze szczególnym uwzględnieniem awangardowych ideologii, wpisanych w estetykę kultury popularnej Przemysław Strożek, and adjunct professor in the Institute of Art of the Polish Academy of Sciences, a member of European Network for Avant-garde and Modernist Studies. Involved in creating a net of international studies on aesthetics of futurism, co-editor of International Yearbook of Futurism Studies (De Gruyter, Berlin-New York). Investigates the art history of the 20th c., especially avant-garde ideologies that come from the aesthetics of popular culture. T. Lux Feininger - Sport am Bauhaus (1927) T. Lux Feininger - Sport am Bauhaus (1927)