Roman Rutkowski „Między — przestrzenie (para) architektoniczne w pracach artystycznych XX wieku” 24.06.13 24.06.13 (poniedziałek), godz.18, Beautiful Tube
Wstęp bezpłatny
24.06.13 (Monday), 6 PM, Beautiful Tube
Free admission

Architektura to dziedzina w dużej mierze przewidywalna. Ze swojej definicji racjonalna i funkcjonalna, jest wynikiem nie tylko wyobraźni i zdolności intelektualnych architekta, ale też społecznych oczekiwań i przyzwyczajeń, założonego budżetu, uwarunkowań urbanistycznych, ogromnej liczby przepisów, rozporządzeń i ustaw. Sztuka, jeżeli dotyczy przestrzeni, tym wszystkim nie jest w ogóle obarczona: artysta może stworzyć/przetworzyć przestrzeń w taki sposób, że ona wcale nie będzie racjonalna i funkcjonalna – że będzie nawet nieracjonalna, wręcz niedostępna lub niebezpieczna. Taka chyba jest różnica między architekturą a sztuką: jeżeli od architektów oczekuje się spełnienia wymogów rzeczywistości i w ten sposób jej potwierdzenia, artyści raczej szukają sposobów przeciwstawienia się jej.

Wykład to luźne rozważania na temat tego, jak artyści w XX i XXI wieku kształtowali przestrzeń (para)architektoniczną – jak ją konstruowali, rekonstruowali i dekonstruowali. Prezentację wypełnią prace kilkudziesięciu artystów aktywnych przede wszystkim w latach 60. i 70. XX wieku, między innymi takich jak Yves Klein, Arman, Allan Kaprow, Robert Barry, Jan Dibbets, Robert Morris, Art & Language, N.E. Thing Co., Bruce Nauman, Daniel Buren, Gordon Matta-Clark, James Turrell czy Michael Asher, a z Polaków Ewa Partum, Jarosław Kozłowski, Edward Krasiński, Stanisław Dróżdż czy Zbigniew Gostomski. Choć teoretycznie reprezentujący różne nurty artystyczne, artyści ci w swoim portfolio mają prace, których głównym tworzywem jest przestrzeń.

Roman Rutkowski – dr architekt, właściciel wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci, autor realizowanej obecnie przebudowy Placu Nowy Targ we Wrocławiu, laureat nagrody „Europe 40 under 40’ dla najlepszych europejskich architektów młodego pokolenia, krytyk architektury współpracujący z kilkoma pismami architektonicznymi w kraju i za granicą, wykładowca wydziałów architektury Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu i Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie.

Kurator programu debat: Curator of the debates programme: Bartek Lis Dodano:20.06.13 Udostępnij: Facebook, Twitter
fot. Blois (Loir-et-Cher) Le mur de Ben (1995). 6, rue Franciade photo: Blois (Loir-et-Cher) Le mur de Ben (1995). 6, rue Franciade