SŁAWOMIR SZYMAŃSKI — „SPORT W BRESLAU” 10.05.12 spotkanie z autorem książki Sławomirem Szymańskim oraz dyskusja
Start: 10.5.12 (czwartek), godz. 18
meeting with the author of a book, Sławomir Szymański and a discussion
Start on: 10.5.12 (Thursday), 6PM

Książka poświęcona historii nowoczesnego sportu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Kto, gdzie i kiedy pierwszy we Wrocławiu kopał piłkę, wiosłował po Odrze, ścigał się na rowerach? Jak zachowywała się wrocławska publiczność? Jakie obyczaje panowały wśród sportowców? Dlaczego śnieg i mróz były uznawane za najlepsze warunki do gry w piłkę nożną i z jakich powodów uważano ją niegdyś za dyscyplinę śmieszną i niegodną? Książka opisuje początki i rozwój nowoczesnego sportu we Wrocławiu, nieistniejące już obiekty sportowe, sukcesy i porażki dolnośląskich sportowców – te olimpijskie i te podwórkowe. Historia Anni Weynel, która chciała jako pierwsza przepłynąć Kanał La Manche czy opis stadionu, na którym kiedyś w rozgrywkach o puchar Niemiec przegrał słynny Bayern Monachium, pozwalają nie tylko na poszerzenie historycznej wiedzy, ale i poczucie prawdziwie sportowych emocji.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu spotkań – wykładów i debat – które towarzyszą wystawie „Only a game?”.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:8.07.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Prowadzenie: Agnieszka Kłos (pisarka, krytyczka sztuki, fotografka) moderator - Agnieszka Kłos (a writer, art critic, photographer)