Sylwia Breczko — Polityzacja ciała, czyli o niebezpiecznych związkach ciała z polityką 08.10.14 (Środa), godz. 18.00, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny (Wednesday), 6:00 PM, Beautiful Tube, free admission

Medialna burza wokół terminu gender, jaka ciągle daje o sobie znać, a z pewnością będzie jeszcze nie raz przypomniana przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku, pokazała, że tematy najbardziej prywatne i intymne, jak płeć, seksualność i cielesność, mogą być przedmiotem polityki na poziomie krajowym.

Czy powinno to nas dziwić? Raczej nie. Podobne dyskusje toczyły się przecież w Polsce kilkadziesiąt lat temu, a można zaryzykować stwierdzenie, że nawet wcześniej. Ciało obywateli jest bowiem podstawowym przedmiotem zainteresowania państwa, zmieniają się tylko okoliczności.

Pytanie brzmi jednak: dlaczego tak się dzieje? Co to nam mówi o współczesnym społeczeństwie i sferze publicznej? Z jakiego powodu nagle wybuchła „panika” dotycząca płci, którą obserwujemy w Polsce?

Posługując się teoretycznymi narzędziami z zakresu socjologii, Sylwia Breczko spróbuje nakreślić polityczne negocjacje toczące się wokół naszej cielesności. Przedstawi również w zarysie efekty prowadzonych przez siebie badań na temat wzorców ciała „prawomocnego” obowiązujących w polskiej sferze publicznej i mediach głównego nurtu.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano:29.09.14 Udostępnij: Facebook, Twitter
Sylwia Breczko

doktor socjologii, absolwentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Publikowała między innymi w „Kulturze i Społeczeństwie” oraz w „Kulturze Współczesnej”, w 2013 roku ukazała się jej książka „Polityzacja ciała. Między dyskursem publicznym a teorią socjologiczną”
Sylwia Breczko holds a PhD in Sociology