Wojciech Szymański — Wytwarzanie przestrzeni pamięci kulturowej w architekturze II RP 19.03.15 (Czwartek), godz. 18.00 , Beautiful Tube, wstęp wolny (Thursday), 6:00 PM, Beautiful Tube, free admission

„Odrodzone po przeszło stu latach niewoli państwo polskie potrzebowało zarówno spójnej polityki historycznej, jak i mechanizmów wytwarzania pamięci kulturowej ciągle bardziej fantazmatycznego niż realnego narodu. Te wykształcały się także w architekturze, która nierzadko zyskiwała charakter miejsca pamięci, jak również stawała się ramą dla aktów performatywnych narodowego dyskursu bio-władzy. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną najciekawsze założenia architektoniczne (oraz architektoniczno-krajobrazowe) z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w które wpisana została rola wytwarzania pamięci i społecznego jej ucieleśniania.”

Dodano:12.03.15 Udostępnij: Facebook, Twitter
Wojciech Szymański

doktor nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki. Adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Niezależny kurator i krytyk sztuki; członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, autorem kilkudziesięciu tekstów naukowych i krytycznych, kurator kilkunastu wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz projektów artystycznych. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami i artystkami, m.in. z Martą Deskur, Janiną Kraupe-Świderską, Pauliną Ołowską, Joanną Rajkowską, Karolem Radziszewskim, Łukaszem Skąpskim. Aktualnie w ramach grantu podoktorskiego przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki prowadzi badania nad wizualnością i pamięcią I wojny światowej pt. Obrazy (z) Wielkiej Wojny. Sposoby reprezentacji Wielkiej Wojny 1914–1918 w sztuce w Polsce

Organizatorem wykładu jest: Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki
Wojciech Szymański holds a PhD in Art History. He works as an assistant professor at the Department of Modern Art History at the Institute of Art History of Wrocław University. He is an independent curator and art critic, member of the AICA International Association of Art Critics. He has written several dozen academic and critical texts and curated almost twenty collective and individual exhibitions and art projects. He has cooperated with many outstanding artists, including Marta Deskur, Janina Kraupe-Świderska, Paulina Ołowska, Joanna Rajkowska, Karol Radziszewski, and Łukasz Skąpski. Thanks to a postdoctoral grant awarded by the National Science Centre, he is currently conducting research into the visuality and memory of the First World War under the title “Images of/from the Great War. Ways of Representation of the Great War 1914-1918 in Art in Poland."

The lecture is organised by the Art History Student Research Club
Fot. Dom Legionisty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, lata 1934-1936, proj. Adolf Szyszko Bohusz, Narodowe Archiwum Cyfrowe (źródło: materiały prasowe organizatora wystawy „Reakcja na modernizm – architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”)