“Kino Schron”. Spotkanie piąte: Schronisko w… schronie 20.05.15 Dyskusje, Projekty społeczne (Środa), godz. 19, przestrzeń edukacyjna, poziom I
wstęp: bezpłatnie, liczba miejsc ograniczona
(Wednesday), 7:00 PM, educational space on level 1
admission free, limited number of places

Obecna (tymczasowa) siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław powstała w 1942 r. jako schron przeciwlotniczy. Budynek przy Placu Strzegomskim niemal natychmiast zaczął spełniać inne funkcje. Przez pięć miesięcy trwania Kino „Schronu”, przyglądamy się historii tego miejsca, opowiadając ją poprzez dzieła filmowe. Na zamknięcie cyklu proponujemy „Schron” Fernanda Melgara, jednego z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów. Będzie to wrocławska premiera filmu.

„Schron” miał polską premierę pod koniec 2014 r. podczas festiwalu Watch Docs, który kilka lat temu Melgar wygrał z filmem „Lot specjalny”. Tym razem reżyser pokazuje nam schronisko dla bezdomnych w Lozannie. Jest ono zlokalizowane w dawnych schronie przeciwatomowym. Schronisko ma ograniczoną liczbę miejsc, każdej nocy pracownicy muszą wybierać, komu dadzą nocleg, a dla kogo zabraknie przestrzeni.

Cykl filmowy zorganizowany w przestrzeni muzeum w dawnym schronie przeciwlotniczym prowokuje do postawienia różnych pytań. Podczas finałowego spotkania będziemy chcieli skupić się na tematyce bezdomności oraz na idei adaptowania dawnych schronów do nowych funkcji.

2 września 2011 r. w zaadaptowanej przestrzeni dawnego schronu przeciwlotniczego zostało otwarte Muzeum Współczesne Wrocław. Po okresie Festung Breslau, w pierwszych latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, przy schronie stacjonował tabor cygański, a w latach dziewięćdziesiątych w obecnych biurach MWW funkcjonowały m.in. hurtownia papierosów, sex shop i pub „Bunkier”.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej (www.wrocff.com.pl).

Cykl organizuje Muzeum Współczesne Wrocław, a jego partnerem jest Wrocławska Fundacja Filmowa.

Kurator projektów społecznych: Bartek Lis

Dziękujemy festiwalowi Watch Docs za udostępnienie listy dialogowej do filmu.

Kurator cyklu Curator Lech Moliński Dodano: 17.05.15 Udostęnij: Facebook, Twitter
Darmowe wejściówki będą do odbioru w dniu projekcji, od godziny 18:00, w kasie MWW.

Wstęp do filmu: dr Jerzy Żurko, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Schron”, reż. Fernand Melgar, Szwajcaria, 2014, 101 min.

Recenzja filmu ze strony watchdocs.pl: W swoim nowym filmie Fernand Melgar ponownie portretuje społeczność migrantów szukających szansy na nowe życie w jednym z najbogatszych państw świata. Ale Szwajcaria bohaterów Schronu to nie kraj zegarków i czekolady, a niegościnne, betonowe pustkowie. Jedynym miejscem, w którym mogą znaleźć dach nad głową w mroźne zimowe dni, jest stary bunkier, gdzie władze Lozanny urządziły schronisko dla bezdomnych cudzoziemców. Pod pancernymi wrotami codziennie wieczorem zbierają się obcokrajowcy, którzy kiedyś uwierzyli, że Szwajcaria stanie się ich ziemią obiecaną. Ale schron pomieści zaledwie siedemdziesięciu chętnych, reszta zostanie na bruku. Następnego ranka wszyscy i tak spotkają się na ulicy w poszukiwaniu pracy i jedzenia. Melgar pozwala mówić obrazom i choć w jego filmie nie usłyszymy komentarza, Schron to dobitne oskarżenie społeczeństwa zamykającego się w swoim dobrobycie.
Free tickets will be available at MWW ticket office from 6 PM on the screening day.

Introduction to the film: Jerzy Żurko (Ph.D.), Institute of Sociology, University of Wroclaw.

“The Shelter”, dir. Fernand Melgar, Switzerland, 2014.

Review of the film from watchdocs.pl: In his latest film, Fernand Melgar once again portrays a society of migrants seeking opportunities for a new life in one of the richest countries in the world. For Shelter’s protagonists, Switzerland is not a country of clocks and chocolate, but rather an inhospitable concrete wasteland. The only place they can find a roof over their heads on cold winter nights is an old bunker where the Lausanne city authorities set up a shelter for homeless foreigners. Foreigners who thought Switzerland would be their promised land gather every evening beneath the armored gate. But the shelter only has room for 70; the rest have to stay on the street. The next morning, they all meet on the street anyway as they search for work and food. Melgar lets his images speak for him, and while we do not hear any commentary in his film, Shelter is a thoroughly powerful indictment of a society closed off in its prosperity.