Socjolog w muzeum. Vol. 5. Sztama 02.07.17 Wydarzenie specjalne, Wykład (niedziela), godz. 15:00, poziom 0, wstęp bezpłatny (Sunday), 3 PM, ground floor, admission free

Staram się czytać wystawy tak jak potrafię najlepiej, czyli językiem socjologicznym. Sztuka jest dla mnie takim samym tekstem, jak wiersz czy wywiad. Podczas oprowadzania zwrócę Waszą uwagę na kwestie i zjawiska społeczne, które stały się tematem dla Ewy Axelrad. Mam nadzieję na dyskusję z Wami!
/Bartek Lis – kurator projektów społecznych MWW, doktor socjologii/

Wystawa powstaje w czasie globalnego wzrostu tendencji nacjonalistycznych i związanych z nimi spontanicznych lub zorganizowanych aktów agresji, do których dochodzi ze strony bojówek czy też policji. Projekt zwraca uwagę na przerażająco bezpośredni związek między bieżącymi wydarzeniami i przemocą, która od zarania dziejów znajdowała swoje ujście, kryjąc się za maskami, zbrojami czy tarczami. Ambiwalencja prac, które nie definiują ostatecznie podmiotu i nie dostarczają nam prostych odpowiedzi na pytania: kto ubrany był w kamizelkę podziurawioną kulami, kto trzymał sztandar lub kim byli obejmujący się mężczyźni, kieruje naszą czujność na przerażający uniwersalizm i podobieństwo przemocy po obu stronach ulicznej barykady.
/Sylwia Serafinowicz – kuratorka wystawy/

Dodano: 20.06.17 Udostęnij: Facebook, Twitter
Socjolog w muzeum. Vol. 5

Subiektywne, niekuratorskie oprowadzanie po wystawie Ewy Axelrad „Sztama”