„(Po)nowoczesne losy obrazów”. Spotkanie autorskie z Krzysztofem Pijarskim 12.01.14 Wykład Niedziela, godz.17.00, Beautiful Tube

„(Po)nowoczesne losy obrazów” to pomysł na zebranie w jednej publikacji dwóch obszernych esejów, których przedmiotem są dwie zupełnie odmienne osobowości artystyczne: niemiecki fotograf Thomas Struth, zaliczany do najwybitniejszych przedstawicieli tzw. «szkoły düsseldorfskiej», która dla fotografii odkryła format i sposób prezentacji malarstwa sztalugowego, oraz Amerykanin Allan Sekula, znany z krytycznego stanowiska wobec obecności fotografii wśród sztuk pięknych, a w swojej praktyce artystycznej czerpiący z jednej strony z tradycji konceptualizmu i krytyki instytucji, z drugiej zaś, z osiągnięć (i klęsk) awangardy klasycznej.

Obaj należą do czołówki współczesnych artystów posługujących się medium fotografii”.

Organizatorem spotkania jest TIFF – Trochę Inny Festiwal Fotografii. Wstęp bezpłatny.

Dodano: 9.01.14 Udostęnij: Facebook, Twitter
Krzysztof Pijarski

Historyk sztuki, artysta posługujący się medium fotografii, tłumacz. Wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej. Stypendysta Fulbrighta na Johns Hopkins University w Baltimore (2009-2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Shpilman Institute of Photography. Interesuje go sztuka współczesna, teoria i historia fotografii i afektywna oraz polityczna moc obrazów.

W ramach działalności artystycznej realizuje prace podejmujące problem losu obrazów i przedmiotów w (po)nowoczesnym świecie – w muzeach, archiwach i innych „machinach reprezentacji”.

W roku 2010 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się antologia tekstów Allana Sekuli w jego przekładzie. Publikował w „Camera Austria”, „Tekstach Drugich”, „Kulturze Współczesnej”. Redaktor tomu "Archiwum jako projekt" (2011).
Krzysztof Pijarski, the author of the book entitled “(Po)nowoczesne losy obrazów. Miejsce Obrazów. O fotografiach muzealnych Thomasa Strutha / Forografia mędzy archiwum a opowieścią. Materializm Allana Sekuli” [“Post)Contemporary Histories of Paintings. The Place of Paintings. On Thomas Struth's Museum Photography / Photography Between an Archive and a Tale. Allan Sekula's Materialism”, will be our guest in the Contemporary Wrocław Museum.