À PROPOS — TOMÁŠ POSPISZYL „HUMOR JAKO AKTYWIZM. O CZESKICH STRATEGIACH W SZTUCE POLITYCZNEJ” 29.10.11 Wykład Spotkanie: 29.10.11, godz. 18 Meeting: 29.10.11, 6PM

Kultura czeska posiada długą tradycję specyficznego humoru, który jest nie tylko zabawny, ale służy też za narzędzie wyrazu politycznych i, oficjalnie niedopuszczalnych w innej formie, poglądów. Ironia, parodia i mistyfikacja praktykowane były nie tylko przez takich klasyków jak Jaroslav Hašek, ale stosowane są często dzisiaj. Współczesna sztuka czeska nie jest bogata w przykłady bezpośredniej sztuki aktywistycznej, ale możemy odnaleźć w niej wiele projektów, wykorzystujących humor i absurd do wzbudzenia krytyki społecznej. Twórcy filmowi Vít Klusák i Filip Remunda w swoim “Czeskim śnie”, artysta David Černý w pracy “Entropa” czy pokolenie młodych street artowców kontynuują łączenie humoru z aktywizmem.
Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.

“À propos” to cykl debat, wykładów i spotkań organizowanych w MWW, których tematyka inspirowana jest Polską Prezydencją 2011 w Radzie Unii Europejskiej.

Dodano: 4.07.12 Udostęnij: Facebook, Twitter
Tomas Pospiszyl – krytyk, kurator i historyk sztuki. W latach 1997-2002 kurator w Galerii Narodowej w Pradze. W 2000 roku przebywał na stypendium naukowym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Od 2003 wykładowca w Szkole Radia i Telewizji Akademii Sztuk Performatywnych w Pradze. Był m.in. współautorem antologii "Primary Documents; A Sourcebook for Eastern and Central European Art since the 1950" (wspólnie z Laurą Hoptman), autorem publikacji "Octobrianaa ruský underground"oraz wielu esejów i artykułów w katalogach i czasopismach. Tomáš Pospiszyl - critic, curator and art historian based in Prague. He worked as a curator in The National Gallery in Prague (1997-2002), and was a research fellow at The Museum of Modern Art in New York (2000). Since 2003 he teaches at the Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague. His publications include anthology ‘Primary Documents; A Sourcebook for Eastern and Central European Art since the 1950s.’, which he edited with Laura Hoptman, Octobrianaa ruský underground, and numerous catalogue essays and magazine articles. Roman Týc, "Remake pomnika 17 listopada 1989" Roman Týc, "Remake of the Monument to November 17th, 1989"