Błażej Prośniewski — Gust nasz pospolity. Jaka architektura Podoba się Polakom? 18.06.14 Wykład (Czwartek), godz. 18.00, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny (Thursday), 6:00 PM, Beautiful Tube, free admission

Jaka architektura Podoba się Polakom? Najprostsza i najbardziej banalna odpowiedź brzmi: ładna. A co to tak naprawdę oznacza? Czy ładna jest tylko XIX-wieczna kamienica, czy może także “szafa z oknami”? Wbrew twierdzeniu, że o gustach się nie dyskutuje, czas na wiwisekcję naszych wyborów, preferencji i upodobań estetycznych.

Wszystko zaczęło się w 2007 roku. Wtedy to Barbara Bielecka, powołała do życia „gusto polacco”, którego emanacją miało być jej ukochane dziecko, czyli bazylika w Licheniu. “Tu jest respektowane dziedzictwo kulturowe narodu – mówiła w wywiadzie dla Gazety Wyborczej to są wszystko elementy z polskiego uzbrojenia, z polskiej przyrody, tradycji, z insygniów królów polskich”.

Czy rzeczywiście Polacy oczekują takiej architektury? Co się im podoba? Dlaczego środowisko architektów i krytyków sztuki nie zostawiało na tej świątyni suchej nitki? Czy laicy i eksperci to dwa odrębne światy? – odpowiedzi na te pytania szukał Błażej Prośniewski, który okiem socjologa w swoich badaniach starał się dokonać analizy upodobań architektonicznych Polaków.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano: 9.06.14 Udostęnij: Facebook, Twitter
Błażej Prośniewski

absolwent socjologii w zakresie stosowanych nauk społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, w 2013 roku obronił pracę magisterską "Gust nasz pospolity - analiza upodobań architektonicznych". Autor tekstów i audycji radiowych o architekturze. Pracuje w Polskim Radiu
Błażej Prośniewski