František Zachoval — „Czeskie młodsze pokolenie artystów” 12.12.13 Wykład Czwartek, 18.00, Beautiful Tube Thursday, 6PM, Beautiful Tube

Jeśli wschodząca scena artystyczna współużytkuje, transformuje i testuje różne praktyki sztuki, zawsze dzieje się to z korzyścią dla świata sztuki. Jeżeli niektórzy z nich odnoszą sukces jako artyści kopiując artystyczny język swoich poprzedników, brak konstruktywnego i krytycznego myślenia wynosi ich do pozycji, w której stają się nietykalni.

Biorąc pod uwagę, że różnice między Wschodem a Zachodem są ciągle jeszcze oczywiste, kiedy już jakiś artysta reprezentuje nas za granicą, jesteśmy z niego lub niej bardzo dumni. W wystąpieniu Zachovala porównane zostaną prace nowej generacji artystów i ich poprzedników tam gdzie istnieje zdumiewające podobieństwo między ich praktykami artystycznymi.

W naukach ścisłych, jeśli w dziele zidentyfikuje się 30 procent podobieństw, mówi się o plagiacie. Świat sztuki zastąpił to wyrażenie innymi określeniami, takimi jak Przywłaszczenie, Wariacja, Wersja, Interpretacja, Imitacja, Aproksymacja, Uzupełnienie, Przyrost, Parafraza, Aluzja bądź Intertekstualność. Podczas wykładu autor porówna wybitnych czeskich artystów i ich strategie z językiem wizualnym uznanych artystów i na odwrót.

Omówione zostaną prace następujących artystów: Arturo Hernández Alcázar, Hans-Peter Feldmann, Krištof Kintera, Martin Kippenberger, Chris Burden, Jakub Geltner, Şener Özmen, Tobias Rehberger, Bridget Riley, Wael Shawky, Amin Malouf, Edward Said, Roman Ondák, Julius Koller, Zdeněk Sýkora, Vladimir 518, Thomas Bayrle, Oliver Laric, Roman Štětina, Dominik Gajarský, Gabriel Orozco, Kara Uzelman, Katarina Šević and Gergely László, Mathieu Schmitt, Marcel Tyroller, Karel Kunc, Martin Kohout, Federico Diaz, Karol Slowik, Anish Kapoor, Vladimír Škoda, itd.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano: 2.12.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
František Zachoval "Czeskie młodsze pokolenie artystów z perspektywy Plagiatorstwa, Przywłaszczania, Wariacji, Wersji, Interpretacji, Imitacji, Aproksymacji, Uzupełnienia, Przyrostu, Parafrazy, Aluzji, Intertekstualności i Nieobecności Cytatów". Wykład w języku angielskim.

František Zachoval jest menedżerem sztuki i kultury, publicystą i artystą. Jest współzałożycielem utworzonego w 2006 roku cyfrowego archiwum sztuki współczesnej Artyčok.TV. Od 2009 r. pracuje na wydziale historii sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, gdzie jest odpowiedzialny za organizację przedmiotów teoretycznych w Laboratorium Cyfrowym. W 2010 r. Zachoval założył wydawnictwo The Karte, poświęcone artystom i teoretykom z Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie będzie połączone z promocją katalogu wystawy Jiriego Kovandy „Jeszcze tu nie byłem”.
František Zachoval "The Czech Younger Generation of Artists From The Perspective of Plagiarism, Appropriation, Variation, Version, Interpretation, Imitation, Approximation, Supplement, Increment, Paraphrase, Allusion, Intertextuality And Absence of Quotation". Lecture led in English.

František Zachoval is an arts and culture manager, publicist and artist. In 2006 he co-founded a digital archive of contemporary art Artyčok.TV. Since 2009 he is a member of the department of art history at the Academy of Fine Arts in Prague where he is responsible for the organisation of theoretical subjects at the Digital Laboratory. In 2010 Zachoval founded the publishing house The Karte devoted to artists and theorists from Central and Eastern Europe.

The meeting will be combined with the promotion of the exhibition catalog Jiří Kovanda’s “I Haven’t Been Here Yet”.
Źródło: otwarte zasoby Source of the information: open resources