Ilona Zakowicz — Starość na wybiegu — srebrna rewolucja czy chwilowa moda? 05.03.14 Wykład Środa, godz.18.00, Beautiful Tube Wednesday, 6 PM, Beautiful Tube

Wykład w ramach cyklu „Na warsztacie…”

Fenomen starości budzi coraz większe zainteresowanie, staje się wręcz tematem modnym. Coraz więcej się o niej mówi i pisze, zwielokrotnieniu ulega także liczba wytwarzanych wizerunków seniorów i częstotliwość ich zapośredniczania przez dyskurs medialny. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, dlatego też nie powinien dziwić fakt, iż seniorzy stają się grupą coraz uważniej oglądaną. Co więcej, wzrost liczebności i zauważalności seniorów sprawia, że jawią się oni jako coraz atrakcyjniejsza grupa docelowa, zarówno dla przedsiębiorców, usługodawców, jak i specjalistów do spraw marketingu, a także tak zwanego „świata mody”.

Jednym z ciekawszych zjawisk, które dostrzec można w środkach masowego przekazu i nowych mediach jest prezentowanie wizerunku modelek 50+. Działania tego rodzaju, ujawniają wiele interesujących zmian, jakie dokonują się w odniesieniu do sposobów postrzegania i kreowania wizerunku osób starszych, jego miejsca w mediach (masowych i nowych mediach) i modzie.

Warto się więc zastanowić czy zainteresowanie starością na wybiegach jest „chwilową modą”, epizodem, ulotnym romansem starości z kreatorami światowych trendów, czy też zapowiedzią ważnych zmian jakie dokonują się w rzeczywistości kojarzonej z takimi określeniami jak : „kult młodości”, „terror piękna”, „wzrokocentryzm”, „okulocentryzm”, „kultura wizualna”, „imperializm wizualny”, „społeczeństwo autoprezentacji”, „ikono filia”.

Kurator: Curator: Bartek Lis Dodano: 27.02.14 Udostęnij: Facebook, Twitter
Ilona Zakowicz

Doktorantka w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego,, kulturoznawca i andragog. Współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zaangażowana jest w różnego rodzaju działania edukacyjno-artystyczne.

“Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.

Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla “młodych” adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie?

Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą.

Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Piszcie na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
Ilona Zakowicz is a PhD student at the Faculty of Pedagogical Sciences of Wrocław University, culture expert and an andragogue. She cooperates with the University of the Third Age in Wrocław, where she runs a number of various educational and art actions.
fot.: na zdjęciu modelka Jacky O'Shaughnessy, źródło: Facebook, fanpage American Apparel