Jacek Gulanowski — „Ani to mądre, ani zabawne. Skąd bierze się niechęć do komiksów?” 10.04.13 Wykład 10.4.13 (środa), godz. 18, Beautiful Tube
wstep bezpłatny
10.4.13 (Wednesday). 6 PM. Beautiful Tube
free admission

Komiks, mimo swojej sięgającej XIX wieku historii, wciąż uznawany jest powszechnie za medium niedojrzałe i niepełnowartościowe i niechęć ta ma wiele przyczyn. Przede wszystkim sam termin „komiks” implikuje śmieszność, niepoważność, co nie oddaje istoty tego medium. Komiks sytuuje się również na pograniczu sztuk wizualnych i literackich, a stosowane w nim rozwiązania mogą być negatywnie oceniane z punktu widzenia „czystej” literatury czy „czystej” plastyki. Komiks jest także postrzegany jako medium infantylne, skierowane do dzieci i młodzieży oraz niedojrzałych dorosłych. Co więcej – komiks oskarżany jest o powodowanie analfabetyzmu wśród młodzieży, a także jej deprawację.

Szczególnie zła jest sytuacja polskiego komiksu, którego ciągłość została zerwana przez okres realnego socjalizmu, w którym medium to było postrzegane jako wytwór masowej kultury „zgniłego Zachodu”, a dopuszczane do obiegu były przede wszystkim komiksy infantylne lub propagandowe. Nie oddaje to komiksowej rzeczywistości: współczesny komiks to przede wszystkim medium gatunku stojące na wysokim poziomie wykonawstwa, komiksowego rzemiosła, ale także komiksy autorskie, czerpiące z różnych tradycji plastycznych i narracyjnych. Dzieła takich twórców jak Jean Giraud, Alejandro Jodorowsky, Alan Moore, Art Spiegelman, Hugo Pratt czy Marjane Satrapi spotkały się z uznaniem nie tylko komiksowej publiczności i nie tylko komiksowych krytyków.

Kurator programu debat: Curator of the debates programme: Bartek Lis Dodano: 4.04.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
Jacek Gulanowski – doktorant w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, pracuje nad rozprawą Ojcostwo we współczesnym komiksie. Zainteresowania naukowe: rodzina, kultura popularna, edukacja seniorów, szkolnictwo wyższe. Jacek Gulanowski – a PhD candidate at the Institute of Pedagogy, University of Wroclaw. He has worked on a thesis entitled "Fatherhood in Contemporary Comic". His scientific interests include: family, popular culture, education of senior citizens and higher education. “Na warsztacie…” to cykl spotkań, podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.

Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla "młodych" adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie? Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą.

Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Prosimy o kontakt na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
"On the Agenda..." is a series of meetings during which the Wrocław-based PhD students and young scientists will have an opportunity to talk about conducted research, interesting subjects and their dissertations.

It turns out that we underestimate our own, “Wrocław” playground, whilst numerous interesting studies, observations and texts concerning the contemporaneity are written and carried out just next door.

We therefore give the Museum space to the “young” experts. Let them report on their current work…what is on their agenda today? We shall meet the representatives of different disciplines. All of them tackle broadly considered humanities, social and cultural studies.

We encourage everyone who has an idea for an interesting presentation and is not afraid of a discussion with audience to contact us: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
America's Best Comics, 2001 America's Best Comics, 2001