Joanna Morawiecka — „Kim jest współczesny filmowiec? Dylematy zawodu reżysera” 14.01.13 Wykład Joanny Morawieckiej w ramach cyklu „Na warsztacie…”

14.01.2013 (poniedziałek), godz. 18, Beautiful Tube
by Joanna Morawiecka as a part of a series “On the agenda”

14.01.2013 (Monday), 6:00 PM, Beautiful Tube

Zmiany transformacyjne dotknęły także zawodu reżysera filmowego. Czy dotyczą one również jednej z najstarszych szkół filmowych na świecie? W jaki sposób Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi kształtuje dziś przyszłych filmowców? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Joanna Morawiecka.

Podczas wykładu będzie również mowa o tożsamości zawodu, dokonywaniu poszkolnych wyborów, poczuciu odpowiedzialności za własną wypowiedź artystyczną, (braku) poczucia elitarności, sposobach odnalezienia się we współczesnym rynku filmowym.

Badania wśród reżyserów – zarówno dojrzałych, jak i debiutujących, a także studentów – Joanna Morawiecka prowadzi od 6 lat. W tym czasie przeprowadziła 40 wywiadów pogłębionych. Im więcej rozmów, tym więcej pytań, kwestii, które należy rozważyć. Problemy interesujące autorkę to między innymi: sposób kształcenia przyszłych filmowców w łódzkiej szkole; balansowanie pomiędzy wyedukowaniem artystów a rzemieślników; wybory zawodowe dokonywane przez absolwentów (napięcie pomiędzy sztuką a chałturą – pojmowaną w środowisku jako praca przy telenowelach, serialach czy w reklamie); zmiany jakie zaszły w środowisku filmowym wraz z transformacją oraz mechanizmy powstawania produkcji filmowych i telewizyjnych.

Kurator Curator Bartek Lis Dodano: 9.01.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
Joanna Morawiecka - socjololożka i antropolożka kultury, zajmuje się badaniem środowiska reżyserów, kończy doktorat w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego; interesuje się krytyką i edukacją filmową. Joanna Morawiecka – a sociologist and an anthropologist, she studies the environment of film directors, she is finishing her PhD at the Institute of Journalism and Social Communication, Wrocław University, interested in film critics and education. “Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.

Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla "młodych" adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie?

Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą.

Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Piszcie na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
On the Agenda is a series of meetings during which the Wrocław-based PhD students and young scientists will have an opportunity to talk about conducted research, interesting subjects and their dissertations.

It turns out that we underestimate our own, “Wrocław” playground, while many interesting studies, observations and texts concerning the contemporaneity are written and carried out just next door.

We therefore give the Museum space to the “young” science experts. Let them report on their current work…what is on the agenda today?
We shall meet the representatives of different disciplines. All of them deal with broadly considered humanities, social and cultural studies.

We encourage everyone who has an idea for an interesting presentation and is not afraid of a discussion with the audience to contact us. Write at b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
fot. Joanna Morawiecka photo: Joanna Morawiecka fot. Joanna Morawiecka photo: Joanna Morawiecka