Joanna Ostrowska — „Żołnierki / sąsiadki / bombiarki”. Konflikt izraelsko-palestyński — reprezentacje” 08.05.13 Wykład 8.5.13 (środa), godz. 18, Beautiful Tube
wstęp bezpłatny
8.5.13 (Wednesday), 6 PM, Beautiful Tube
free admission

Współczesne kino światowe stara się być „na bieżąco”, jeśli chodzi o konflikty zbrojne. Obrazowanie/reprezentacja wojny, nostalgia za okupacyjną przeszłością to doskonały punkt wyjścia do tworzenia filmów pełnych patosu, patriotyzmu, które bardzo często stają się częścią strategii polityki historycznej. Postać kobiety w tego typu wizualizacjach spełnia najczęściej rolę bezwolnej ofiary, która jest narażona na niebezpieczeństwo, którą po prostu trzeba uratować.

Trwający praktycznie bezustannie konflikt izraelsko-palestyński, podobnie jak inne współczesne konflikty zbrojne generuje nowe typy doświadczeń, zmienia tradycyjne społeczeństwa i odwraca role społeczne. Kino jako medium coraz częściej spełnia funkcje odtabuizujące, wizualizujące indywidualne mikrohistorie, które nie miałyby szans zaistnienia w szerszym dyskursie.

Wykład mojego autorstwa ma na celu przede wszystkim prześledzenie zmian w obrazowaniu figur kobiet w Izraelu i Palestynie. Wojenna przemoc seksualna, zamachy bombowe czy bardzo ogólnie pojmowane sprawstwo kobiet nadal pozostają tematem raczej kontrowersyjnym. Jak współczesne kino radzi sobie z tego typu doświadczeniami? Czy unika charakterystycznej dla kina głównego nurtu stereotypizacji i klisz? Czy wizualizacja cierpienia kobiet z tamtego rejonu świata we współczesnym kinie wpisuje się w szerszy kontekst kina kobiecego, czy nawet feministycznego?

Joanna Ostrowska

Kurator programu debat: Curator of the debates programme: Bartek Lis Dodano: 25.04.13 Udostęnij: Facebook, Twitter
Joanna Ostrowska - doktorantka Wydziału Historycznego UJ, mgr filmoznawstwa UJ i studentka produkcji filmowej i telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi i Gender Studies UW. Członkini „Krytyki Politycznej”. Prowadziła zajęcia w Katedrze Judaistyki UJ, Pracowni Pytań Granicznych UAM, na Gender Studies UJ, UW i w IBL PAN. Obecnie prowadzi badania dotyczące przymusowej prostytucji i przemocy seksualnej w Polsce w czasie II WŚ. Joanna Ostrowska – a doctorial student at the Department of Jewish Studies at the Jagiellonian University. An MA graduate of Film Theory at the Jagiellonian University, film and TV production in the Film and Theatre School (PWSFTviT) in Lodz and Gender Studies at Warsaw University. A member of Krytyka Polityczna (Political Critique). Currently doing research on forced prostitution and sexual violence in Poland during the Second World War. “Na warsztacie…” to cykl spotkań, podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.

Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla "młodych" adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie? Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą.

Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Prosimy o kontakt na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
"On the Agenda..." is a series of meetings during which the Wrocław-based PhD students and young scientists will have an opportunity to talk about conducted research, interesting subjects and their dissertations.

It turns out that we underestimate our own, “Wrocław” playground, whilst numerous interesting studies, observations and texts concerning the contemporaneity are written and carried out just next door.

We therefore give the Museum space to the “young” experts. Let them report on their current work…what is on their agenda today? We shall meet the representatives of different disciplines. All of them tackle broadly considered humanities, social and cultural studies.

We encourage everyone who has an idea for an interesting presentation and is not afraid of a discussion with audience to contact us: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
Film "Lemon Tree", reż. Eran Riklis "Lemon Tree", a film by Eran Riklis