MAGDALENA SKOWROŃSKA — „O SZTUCE PRZEWIJANIA. PSYCHOLOGIA SZTUKI” 16.04.12 Wykład Start: 16.4.12 (poniedziałek), godz. 18 Start on: 16.4.12 (Monday), 6PM

“O sztuce przewijania. Psychologia sztuki”
Wykład Magdaleny Skowrońskiej, w ramach cyklu “Na warsztacie…”

Czy potrafimy opowiadać o obrazach i co naprawdę na nich widzimy? Czy patrząc nań doświadczamy jedynie znaku wizualnego, prześlizgując się niepostrzeżenie po warstwie znaczeń bez próby ich zgłębienia? Odbiór dzieła sztuki staje się podobnym do przewijania kilkusezonowego serialu, w którym chcemy ominąć nudzące nas sceny. Tryb wideo to sposób recepcji dzieła sztuki dominujący we współczesnym świecie. Jak i po co “przewijamy” dzieło sztuki, skoro teorie estetyczne zakładają zaangażowany udział obserwatora w odbiór dzieła?

Zestawienie dwóch słów: psychologia i sztuka, to wystawienie powstałego tworu na mnogość interpretacji. Co powstanie z ich połączenia? Odpowiedź: Lucian Freud, nie wystarczy. Poszukiwania na skrzyżowaniu obu dziedzin należy rozpocząć od zbadania postawy jednej wobec drugiej. Poprzez zmagania psychologii ze sztuką i sztuki z psychologią docieramy do punktu, w którym nie sposób nie skorzystać z ich osiągnięć i dokonać fuzji. W swoich badaniach nad społecznym funkcjonowaniem dzieła sztuki autorka wykładu użyła psychologicznej metodologii, czerpiąc jednocześnie z bogatego zaplecza teorii sztuki.

Dodano: 9.07.12 Udostęnij: Facebook, Twitter
Magdalena Skowrońska – studentka Historii Sztuki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych oraz Psychologii, Uniwersytet Wrocławski Magdalena Skowrońska – a student of Art History within Individual Interdisciplinary Program at the University of Wrocław. fot. Anatolia Wojnicka photo: Anatolia Wojnicka