MAŁGORZATA DANCEWICZ — Only uniqueness is success. Osobliwości performansu islandzkiego 28.11.12 Wykład Start: 28.11.2012 (środa), godz. 18 Start on: 28.11.2012 (Wednesday), 6 PM

Czy w miejscu, gdzie wszystkie góry są rodzaju żeńskiego, w grudniu odwiedza dzieci trzynastu Świętych Mikołajów a ludzie posługują się najstarszym językiem w tej części globu, istnieje dyskurs opozycji pomiędzy tym co piękne a szpetne, zrodzone z wiedzy i  władzy, między tym, co męskie a kobiece? Wykład będzie przeglądem najbardziej interesujących performatywnych projektów islandzkich oraz analizą porównawczą, przeprowadzoną na przykładzie dwóch generacji performerów – pokolenia lat 50., których twórczość zorientowana jest na naturę, choć zainteresowanie i respekt dla żywiołów manifestowane są poprzez nowe media oraz pokolenia performerów działających od lat 90., którzy w post punkowej formie koncentrują się na kulturze, jako formie agresji i represji.  Podsumowaniem będzie próba odpowiedzi na pytanie, czy na podstawie analizowanych projektów można mówić o islandzkim performansie jako o odrębnym i specyficznym gatunku narodowym in statu nascendi.

Małgorzata Dancewicz – performerka, doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim, współtwórczyni grupy INIRE, kuratorka Festiwalu INTERMEDIALE

Kurator programu debat Curator of debates Bartek Lis Dodano: 9.11.12 Udostęnij: Facebook, Twitter
Wykład odbędzie się w ramach cyklu „Na warsztacie…”
“Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.

Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla "młodych" adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie?
Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą.

Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Piszcie na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
The lecture will be the part of the series “On the Agenda...”
On the Agenda is a series of meetings during which the Wrocław-based PhD students and young scientists will have an opportunity to talk about conducted research, interesting subjects and their dissertations. It turns out that we underestimate our own, “Wrocław” playground, while many interesting studies, observations and texts concerning the contemporaneity are written and carried out just next door.
We therefore give the Museum space to the “young” science experts. Let them report on their current work…what is on the agenda today?
We shall meet the representatives of different disciplines. All of them deal with broadly considered humanities, social and cultural studies.

We encourage everyone who has an idea for an interesting presentation and is not afraid of a discussion with the audience to contact us. Write at b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
fot. Małgorzata Dancewicz photo: Małgorzata Dancewicz