Marek Krajewski Trwałość — W poszukiwaniu utraconego wymiaru materialności 13.02.14 Wykład Czwartek, godz.18.00, Beautiful Tube Thursday, 6:00, Beautiful Tube

Przez większą część historii człowieka rzecz była synonimem trwałości i niezniszczalności, a tym samym stabilizowała naszą egzystencję, dawała poczucie ciągłości oraz uspołeczniała. Odkąd w XIX wieku pojawiły się przedmioty jednorazowe, idea planowanego zużycia oraz nowoczesna jednostka, całkowicie przeobraziły się też relacje człowieka z obiektami materialnymi. Żąda on od nich, by były nietrwałe, zaś roszczenie to urealnia poprzez działania czysto techniczne, ale też i te służące komunikowaniu się z innymi czy konstruowaniu własnej tożsamości.

Czym jest trwałość przedmiotów? Jakie są społeczne skutki utraty przez rzeczy ich najważniejszej cechy- zdolności do trwania w czasie? Czy jej wyeliminowanie prowadzi tylko do zmiany stylów życia, sposobów organizacji codzienności czy też odciska się również na tożsamości jednostki, na jej relacjach z innymi? Czy trwałość zniknęła zupełnie czy też istnieją nisze, w których jest ona nadal pielęgnowana? Czy eliminacja tej cechy dóbr materialnych to proces nieodwracalny? To tylko niektóre z pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć w trakcie wykładu.

Kurator Kuratorka Bartek Lis Dodano: 3.02.14 Udostęnij: Facebook, Twitter
Marek Krajewski

Socjolog, profesor UAM w Poznaniu (Instytut Socjologii). Autor licznych artykułów dotyczących kultury popularnej, konsumpcji i sztuki oraz książek: Kultury kultury popularnej (Poznań, 2003, wyd. II: 2005), POPamiętane (Gdańsk, 2006), Za fotografię! W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej (Warszawa, 2010, wspólnie z Rafałem Drozdowskim). Redaktor i współredaktor naukowy książek W stronę socjologii przedmiotów (Poznań, 2005), Prywatnie o publicznym. Publicznie o prywatnym (Poznań, 2007) Wyobraźnia społeczna. Horyzonty - źródła - dynamika (Poznań, 2008), Handmade. Praca rąk w postindutrialnej rzeczywistosci (Warszawa, 2010). Kurator Zewnętrznej Galerii AMS (1998-2004) oraz pomysłodawca projektu „Niewidzialne miasto”. Autor wydanej w zeszłym roku książki: „Są w życiu rzeczy… Szkice z socjologii przedmiotów”.
Marek Krajewski

a sociologist, professor at Adam Miclkiewicz University in Poznań (Institute of Sociology). He's an author of numerous articles on popular culture, consumption and art, as well as books:Kultury kultury popularnej [Cultures of Popular Culture] (Poznań, 2003, 2nd edition: 2005), POPamiętane [POPremebered] (Gdańsk, 2006), Za fotografię! W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej [To Photography! Towards a Radical Programme of Visual Sociology]] (Warszawa, 2010, alongside Rafał Drozdowski). Scientific editor and co-editor of books: W stronę socjologii przedmiotów [Towards Sociology of Objects] (Poznań, 2005), Prywatnie o publicznym. Publicznie o prywatnym [Privately on the Public, Publicly on the Private] (Poznań, 2007) Wyobraźnia społeczna. Horyzonty - źródła – dynamika [Social Imagination. Horizons – Sources -Dynamics] (Poznań, 2008), Handmade. Praca rąk w postindutrialnej rzeczywistosci [Handmade. Manual Labour in Postindustrial Reality] (Warszawa, 2010).
Fot.: fragment okładki książki Marka Krajewskiego, „Są w życiu rzeczy. Szkice z socjologii przedmiotów”, Wyd. Bęc Zmiana, Warszawa 2013