Sound art – dziedzina bezdomna? Wykład Olgi Jankowskiej 21.06.17 Projekty społeczne, Wykład (środa), godz. 19:00, taras na dachu MWW, wstęp bezpłatny, (w razie niepogody spotkanie odbędzie się w Beautiful Tube, na poziomie 1) (Wednesday), 7 PM, terrace on the roof of MWW, free admission, (in case of rain we will meet in Beautiful Tube, level 1)

Interdyscyplinarne położenie sound artu rodzi pytanie, jakie cechy go definiują oraz w jaki sposób określamy przynależność artefaktów do tej dziedziny sztuki?

Bill Fontana, jeden z pionierów sound artu uznał, że dźwięk jako medium został zagubiony w naszej kulturze. Sound art przywraca mu należną pozycję. Zmieniająca się rola dźwięku w sztuce współczesnej implikuje wiele pytań badawczych. Sound art jest hybrydyczny, stanowi połączenie form i pojęć z różnych dziedzin sztuki. Jest przełamaniem supremacji wizualności w sztuce. Trudności w uchwyceniu tożsamości dzieła pojawiają się, gdy najbardziej podstawowe cechy podlegają wyodrębnieniu. Sound art to aktywność artystyczna, nie mieści się w obszarze muzyki i wymyka się również kategoriom opisującym sztuki wizualne.

Sarah Van Sonsbeeck, pierwsza z teoretyczek tego zagadnienia, mówi, że sound art oznacza wszystkie aktywności związane z dźwiękiem: „Nie widzę granicy, która właściwie miałaby określać, co mieści się w tym zagadnieniu, nie mniej jednak myślę, że posiadanie samego terminu jest ważne. To nie sprzeczność. Wieloaspektowość oraz otwartość prac wyróżnia tę dziedzinę. (…) Dźwięk zawsze znajduje się w niebezpieczeństwie bycia przypisanym innej dziedzinie, jego niewidzialna natura sprawia, że problem jego interdyscyplinarnej natury stawiany jest jako drugi”. Czym zatem jest sound art i jakie jest jego miejsce w sztuce współczesnej?

Olga Jankowska – dziennikarka, redaktorka, od kilku lat związana z Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku.

#wykładynależakach #dachowanie #luzakinależaki #naluzakanależakach

W czerwcu i lipcu zapraszamy na cykl dyskusji, wykładów i spotkań, które będą toczyć się w atmosferze letniego błogostanu. Rozprężenie w słońcu, wyciąganie na leżakach oraz intelektualna strawa – oto nasz pomysł na lato w mieście.

Kurator projektów społecznych Curator of Public Programme Bartek Lis Dodano: 9.06.17 Udostęnij: Facebook, Twitter
Sound art – dziedzina bezdomna?

Wykład Olgi Jankowskiej

W ramach cyklu „Wykłady na leżakach”

Wykład towarzyszący wystawie "Czarna wiosna. Wokół wrocławskiej niezależnej sceny muzycznej lat 80."
Sound art – a homeless field?

Lecture by Olga Janowska

In the cycle “Lectures on deckchairs”

Lecture accompanying the exhibition "Black Spring. On Wrocław’s Independent Music Scene of the 1980s"