Zawód artysta. Wykład Katarzyny Kopeć 06.03.17 Projekty społeczne, Wykład (poniedziałek), godz. 17:30, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny (Monday), 5.30 PM, Beautiful Tube, free admission

Artyści są forpocztą zmian w rozumieniu pracy w tzw. elastycznym kapitalizmie. Cechy charakterystyczne dla rynku pracy artystów stają się obecnie elementem opisującym tendencje typowe dla rynku pracy w ogóle. Celem referatu jest ukazanie sprzeczności w oczekiwaniach względem artystów jako pracowników we współczesnej gospodarce. Uwaga zwrócona zostanie szczególnie na następujące dychotomie: specjalizacja vs. ogólne umiejętności, indywidualizacja vs. “społecznościowość”, prekaryzacja vs. przedsiębiorczość, globalizm vs. lokalność. Te dychotomie pokazują, że zawody artystyczne i kreatywne stanowią ciekawą ekonomiczną zagadkę. Z jednej strony mamy do czynienia z nadpodażą osób aspirujących do zawodu i dominacją pracy projektowej związanej m.in. z nieregularnym wynagrodzeniem, wielozadaniowością czy brakiem przewidywalności co do sukcesu danego przedsięwzięcia. Z drugiej zaś wiele badań wskazuje zawody kreatywne jako te, które napędzają rozwój ekonomiczny krajów i regionów, stąd i stwarza się warunki wspierające inkubowanie kreatywnych zawodów.

Katarzyna Kopeć – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu (UJ). Absolwentka zarządzania kulturą UJ i Wyższej Szkoły Zittau/Görlitz (Niemcy). Posiada doświadczenie w zakresie zarządzania projektami w sektorze kreatywnym. Obecnie pracuje jako adiunkt i prodziekan ds. kierunków filologiczno-bizesowych w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera (Kraków). Zainteresowania badawcze: zarządzanie humanistyczne, praca w sektorze kreatywnym, krytyczne ujęcie CSR.

Kurator projektów społecznych Curator of Public Programme Bartek Lis Dodano: 21.02.17 Udostęnij: Facebook, Twitter
Zawód artysta. Pracownicy kreatywni w dobie elastycznego kapitalizmu.
Wykład Katarzyny Kopeć towarzyszący wystawie "Stosunki pracy"
Occupation: artist. Creative workers at a time of flexible capitalism.
Lecture by Katarzyna Kopeć accompanying the “Labor Relations” exhibition
Ilustracja z książki "The American drawing-book", 1847, s. 51 Illustration from "The American drawing-book", 1847, p. 51