ZDRADA OBRAZU. WOKÓŁ „TO NIE JEST FAJKA” RENE MAGRITTE’A — WYKŁAD EWY MAJEWSKIEJ 09.02.12 Wykład Start: 9.2.12 (czwartek), godz. 18 Start: 9.2.12 (Friday), 6PM

Obraz Rene Magritte’a przedstawiający/nie przedstawiający fajkę oczywiście nie wymaga zapowiedzi. Jako jedno z najważniejszych dzieł sztuki XX wieku zasługuje jednak co najmniej na próby reinterpretacji. Jak pisał już jakiś czas temu Fryderyk Nietzsche, historię można uprawiać w sposób antykwaryczny, monumentalny albo krytyczny; w moim wykładzie postaram się pozostać najbliżej tej ostatniej wersji.

Obraz Magritte’a to właściwie cała seria obrazów. Oprócz wersji najbardziej znanej mamy jeszcze fajkę impresjonistyczną, fajkę na sztaludze, fajkę dumnie płynącą po niebie i wiele innych. Omawiając te wszystkie “wersje”, a może po prostu – te elementy większej serii łączącej się w naszej pamięci przede wszystkim z głównym obrazem, postaram się nie tylko wrócić do debaty między Magrittem i Foucaultem wokół kwestii przedstawienia, ale również postawić pytania o politykę reprezentacji wynikające z tekstów Karola Marksa, Gayatri Spivak czy Jacquesa Derridy.

Zastanowimy się także nad społeczeństwem opartym na prawdomówności – nad kwestiami takimi, jak plagiat, kopia, oryginał, autoplagiaryzm i tworzenie utworów zależnych. Obraz Magritte’a być może stanie się okazją do realizacji ważnego postulatu J. Derridy, który pisał, że każde badanie przeszłości jest w gruncie rzeczy przede wszystkim pracą nad przyszłością.

Dodano: 6.07.12 Udostęnij: Facebook, Twitter
Dr Ewa Majewska – feministyczna filozofka kultury. Od 2003 roku współpracuje z Gender Studies UW. Zajmuje się krytyczną filozofią społeczeństwa i kultury, jest też aktywną uczestniczką ruchów społecznych na rzecz wolności w kulturze, feminizmu i polityki queer. Pracuje w Instytucie Kultury UJ. Dr Ewa Majewska – a graduate in Philosophy from the University of Warsaw, feminist philosopher of culture. Since 2003 she has been collaborating with Gender Studies at UW. Her main interests are critical philosophy of society and culture, she actively participates in the social movements for the benefit of freedom of culture, feminism and queer politics. She works at the Institute of Culture at the Jagiellonian University. An author of the book 'Feminism as Social Philosophy. Essays on the Family', co-author of volumes 'Industrial Town Futurism' (together with K. Szreder and M. Kaltwasser); 'The Captive Mind II. Neoliberalism and its Critics (with J. Sowa) and a number of scientific and journalistic articles. She currently works on a publication on the paradoxes of politicizing of art and the feminist critique of Neoliberalism.