À PROPOS — MAŁGORZATA DAWIDEK GRYGLICKA „SKŁADAKI” 29.10.11–01.12.11 Inauguracja: 29.10.11, godz. 18 Inauguration: 29.10.11, 6PM

„Składaki” to autorski projekt Małgorzaty Dawidek Gryglickiej, zrealizowany specjalnie dla Muzeum Współczesnego Wrocław. Praca składa się z 40 białych kubików. Na ich ściankach artystka umieściła zapisane czarnym fontem litery alfabetów języków używanych w Unii Europejskiej. Odnajdziemy tam znaki alfabetu łacińskiego i alfabetu greckiego, których uporządkowana jednolitość kulturowa zostaje rozbita przez cyrylicę. Obok nich pojawiają się znaki diakrytyczne, występujące w poszczególnych językach.

Celem pracy jest stworzenie pola dla wspólnej komunikacji. Projekt ma zainicjować sytuację „komunikacji możliwej”, wynikającej z integracji kulturowej opartej na wspólnej łacińsko-greckiej platformie językowej. Sytuacja ta powstaje pomimo różnic fonetycznych czy osobistych barier.

Praca ma charakter gry. Arbitralne elementy wypowiedzi zaczerpnięte z jednego języka posiadają zdolność konstruktywnego zaistnienia również w wypowiedziach formułowanych w innym języku. Dużą rolę odgrywa w tej realizacji wspólna baza komunikacyjna. Ponadto praca ma charakter interaktywny – determinuje odbiorcę do zbudowania własnego komunikatu, który będzie widoczny z odległości i czytelny dla innych. Wspierające się wzajemnie ścianki kubika spełniają w tej realizacji symboliczną rolę integracyjną. Kostka bez  jednej ścianki, czyli jednej litery, nie jest już kostką.

“À propos” to cykl wydarzeń, debat i spotkań organizowanych w Muzeum Współczesnym Wrocław, których tematyka inspirowana jest Polską Prezydencją 2011 w Radzie Unii Europejskiej.

Dodano:4.07.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Małgorzata Dawidek Gryglicka (ur. 1976 ) – artystka i teoretyczka sztuki. Autorka tekstów wizualnych, obiektów tekstowych, hipertekstów w przestrzeniach publicznych i galeriach, m.in. Krótkiej Historii Przypadku (1997), DE_kodów (2003), Definicji (2005). W sztuce zajmuje się relacjami pomiędzy tekstami ciała a ciałem tekstu, językowym aspektem komunikacji, a także związkami pomiędzy słowem, jego obrazami i desygnatami. W pracach teoretycznych bada zagadnienia związane ze zjawiskami tekstu rozumianego w kategoriach dzieła sztuki. Wystawia w kraju (m.in.: Galeria Foksal, BWA Białystok, Galeria Muzalewska) i za granicą (m.in..: Museum Modern Art, Hünfeld; Stadtgalerie Villa Dessauer, Bamberg).

www.dawidek.art.pl
Małgorzata Dawidek Gryglicka (1976 ) – an artist and art theorist. Author of visual texts, textual objects, hypertexts in public spaces and galleries, e.g. Short History of an Accident (1997), DE_Codes (2003), Definition (2005). In art, she is engaged in relations between texts of bodies and a body of text, a linguistic aspect of communication and relations between a word, its images and designations. In her theoretical works, Gryglicka investigates issues related to the phenomena of a text considered in categories of a work of art. She has exhibited nationally (e.g. Foksal Gallery, BWA Białystok, Muzalewska Gallery) and internationally (e.g. Museum Modern Art, Hünfeld; Stadtgalerie Villa Dessauer, Bamberg).

www.dawidek.art.pl