SILESIA ART BIENNALE — „outside in inside out” 09.11.12–30.11.12 wernisaż: 9.11.12 (piątek), godz. 18 vernissage: 9.11.12 (Friday), 6 PM

Wystawa „outside in inside out” dokumentująca działania pierwszej edycji Silesia Art Biennale ilustruje etapy prac, procesy badawcze oraz finał wszystkich realizacji i zdarzeń jakie miały miejsce we wrześniu 2012 roku, w trakcie prawie dwutygodniowych działań w czterech miastach na Dolnym Śląsku: Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha. Na wystawie zaprezentujemy dokumentację zdjęciową / reportaż oraz elementy wybranych dzieł: instalacje dźwiękowe, filmy, obiekty.

Magdalena Ujma rozpoczyna swój esej do katalogu Biennale opisując kontekst samego regionu i jego przestrzeni, dla której dedykowane były działania i prace twórców:

„Wyobraźcie sobie krainę, którą nazywają laboratorium żywiołów, goszczącą w swoich dziejach Czechów, Niemców, Polaków i Ślązaków. Krainę, której górską część jej znawca, Henryk Waniek, uważa za królestwo Hermesa, a ten – jak wiadomo – jest patronem nauk tajemnych. Krainę obfitującą w dary: zadziwiającą bogactwem i nagłymi zakrętami historii, bujną naturą, sięgającą głęboko w przeszłość tradycją nieortodoksyjnych duchowości. Ziemię oferującą skarby: złoża metali i kamieni szlachetnych. Ziemię, która wprost idealnie nadaje się, by właśnie na niej poszukiwać kamienia filozoficznego. Spękane skały i wygasłe wulkany, doliny i lasy, a do tego miasta i miasteczka na szczytach wzgórz. Domy uczepione skał i zamki górujące nad równinami…”

Na ten tak bogaty i złożony kulturowo i historycznie teren zaprosiliśmy szesnastu artystów. Wszyscy oni zmierzyli się z trudnym zadaniem i podjęli dialog z historią, kontekstem społecznym, czy też zastanymi elementami krajobrazu miast, w których pracowali. Dzieła, które powstały w przestrzeniach publicznych w większości przypadków dotyczą konkretnych zdarzeń i postaci: Anka Leśniak podejmuje trudny dla Jeleniej Góry wątek Hanny Reitsch, Grzegorz Klaman historię stacjonowania wojsk radzieckich w Legnicy, Robert Kuśmirowski wpisuje się w zastane w Bystrzycy Kłodzkiej unikatowe Muzeum Filumenistyczne… Wiele z prac powstało przy udziale i na bazie opowieści mieszkańców tego regionu.

Działaniom artystów towarzyszyli zaproszeni przez nas krytycy: Magdalena Ujma, Alicja Jodko, Grzegorz Borkowski, Wojciech Ciesielski, którzy przygotowali i prezentowali w  czterech miastach autorskie wystąpienia ale też i czujnie obserwowali zdarzenia, proces powstawania dzieł, reakcje społeczności. Eseje, teksty krytyczne i opowieści o tej wędrówce znajdą się w albumie Silesia Art Biennale, który dostępny będzie w dniu wernisażu wystawy, 9 listopada 2012 roku.

Organizator Silesia Art Biennale oraz wystawy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Współorganizator wystawy: Muzeum Współczesne Wrocław
Koordynator programu Silesia Art Biennale oraz wystawy: Agnieszka Chodysz
Dyrektor Silesia Art Biennale: Piotr Borkowski
Kurator 1 edycji Biennale: Łukasz Guzek
Przewodniczący Rady Programowej Biennale: Andrzej Saj

Dodano:30.10.12 Udostępnij: Facebook, Twitter
Artyści:
Janusz Bałdyga, Paulina Braun, Izabela Chamczyk, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Małgorzata Kazimierczak, Grzegorz Klaman, Anna Kutera, Robert Kuśmirowski, Anka Leśniak, Marcin Mierzicki, Tomasz Opania, Konrad Pustoła, Konrad Smoleński, Artur Tajber

Spotkanie promocyjne albumu oraz debata dotycząca idei oraz przebiegu Silesia Art Biennale odbędzie się 21 listopada o godz. 18.

Uczestnicy debaty: Piotr Borkowski, Andrzej Saj, Dorota Monkiewicz, Leszek Koczanowicz, Barbara Banaś, Agnieszka Chodysz, Piotr Stasiowski, Janina Hobgarska, Zbigniew Kraska, Stowarzyszenie Artystyka: Krystyna Kolonko i Kajetan Dyrda, Małgorzata Kazimierczak, Anna Kutera, Tomasz Opania, Izabela Chamczyk
Artists:

Debate about idea of Silesia Art Biennale will be: 21.11.2012, 6PM.

Participiants: Piotr Borkowski, Andrzej Saj, Dorota Monkiewicz, Leszek Koczanowicz, Barbara Banaś, Agnieszka Chodysz, Piotr Stasiowski, Janina Hobgarska, Zbigniew Kraska, Stowarzyszenie Artystyka: Krystyna Kolonko i Kajetan Dyrda, Małgorzata Kazimierczak, Anna Kutera, Tomasz Opania, Izabela Chamczyk