Szukaj,
,

BIP,
Wszystkie rzeczy widzialne i niewidzialne. Ewa Budnik 21.12.17–29.01.18 wernisaż: 21.12.17 (czwartek), godz. 19.00, poziom 1, galeria fotografii wokół windy vernissage: 21.12.17 (Thursday), 19:00 PM, 1st floor, photo gallery around the lift

“Wszystkie rzeczy widzialne i niewidzialne” to pierwsza samodzielna wystawa Ewy Budnik. Artystka odnosi się w niej do dwóch kluczowych dla fotografii aspektów: czasu i materii. Wykonała ona serię portretów, które zostały naświetlone na własnoręcznie wypalone ceramiczne kafle. Po pewnym czasie okazało się jednak, że emulsja fotograficzna jest wchłaniana przez podłoże, a więc obraz stopniowo znika.

Ta przypadkowo odkryta cecha nie tylko wizualnie wzmacnia przekaz, ale też przeczy idei fotografii jako medium trwale zapisującego moment. Jest to istotne szczególnie w kontekście fotografii portretowej, która od samego początku miała za zadanie dokładnie odzwierciedlać wizerunek modeli i przezwyciężać nieubłagalny upływ czasu. W sensie estetycznym praca nawiązuje natomiast do realizacji artystów posługujących się szlachetnymi technikami, jak chociażby Sally Mann.

Ewa Budnik – urodzona w 1984 roku, studentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, mieszka i pracuje we Wrocławiu. W fotografii fascynuje ją alchemia procesów analogowych oraz praca na delikatnej materii emulsji światłoczułej. Interesuje ją nie tylko ślad jaki czas zostawia po sobie na fotografii, ale też ślad jaki fotografia pozostawia po sobie po latach. Jest głęboko przekonana, że aparat fotograficzny jest medium, dzięki któremu może patrzeć na świat w taki sposób, na jaki nie pozwala ludzkie oko.

Kurator Curator Paweł Bąkowski Dodano:18.12.17 Udostępnij: Facebook, Twitter