Muzeum Otwarte. Oprowadzanie w PJM

oprowadzanie dla osób głuchych, słabosłyszących i słyszących
Od 22.09.2023 do 22.09.2023

Zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław, na pl. Strzegomskim 2A, na oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Na filmie (kliknij tutaj, aby przejść do filmu) tłumaczka Elżbieta Resler miga tekst:

W latach 60. Polscy artyści zaczęli się buntować przeciwko klasycznym formom sztuki. Nie chcieli kopiować twórczości starych mistrzów, ani tworzyć pod dyktando PRL-owskiej partii.

Zastanawiali się nad funkcją i formą dzieła, nad procesem twórczym, uznając wyższość intelektualnego charakteru pracy ponad sam obiekt. Wpisali się w międzynarodowy, całkowicie nowatorski nurt sztuki konceptualnej.

Na tym polu wyróżniała się wrocławska Galeria pod Moną Lisą, która zrzeszała artystów i teoretyków dla których ważna stała się czysta idea, pozbawiona plastycznej dekoracyjności.

„W Archiwum Jerzego Ludwińskiego” porozmawiamy o tym kultowym miejscu i zastanowimy się jak konceptualizm wpłynął na współczesnych twórców.

Na wystawie „Plantifictions” (tłum. Roślinne fikcje), zobaczymy instalację meksykańskiego artysty Pablo Ramíreza Gonzáleza. Łączy ona w sobie antyczną ceramikę, rośliny oraz obraz video i dźwięki odtwarzające ich impulsy elektryczne. Technologia ukaże nam ukryte życie, zawarte w ruchu, którego nasze oko nie może dostrzec.

Artysta zbliża kulturę i naturę, zastanawia się nad relacjami międzygatunkowymi. Zadaje pytania o dominację człowieka oraz o zmianę jaka się dokonuje w myśleniu na temat zwierząt i roślin.

Sztuka Ramíreza Gonzáleza, niewątpliwie charakteryzuje się intelektualną analizą zjawisk. Jednak inaczej niż konceptualiści, artysta nie rezygnuje z wizualnej strony, która pozwala fizycznie odczuć określone zagadnienie.

A dla Ciebie, co jest ważniejsze: treść dzieła czy piękny obraz?

Podczas oprowadzania 22 września, o godz. 17:00, które poprowadzi Sylwia Owczarek będziemy się poruszać po parterze muzeum.

Do zobaczenia w Muzeum Współczesnym Wrocław!

https://www.youtube.com/watch?v=SRo0JSj-69U

Prowadząca: Sylwia Owczarek

Tłumaczka: Elżbieta Resler

__________

Dojazd: – przystanek – Pl. Strzegomski (Muzeum Współczesne), tramwaje: 3, 10, 12, 13, 22, 72, autobusy: 107, 109, 132, 142, – przystanek – DOLMED tramwaje: 23 – przystanek – Smolecka: tramwaje: 20, 23; autobusy: 106, 148, 149

Muzeum Otwarte. Oprowadzanie w PJM

i. Sylwia Owczarek

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.