Tysiące lat temu nawiązała się więź pomiędzy człowiekiem i psem. Czy faktycznie udomowiliśmy wilka, czy też niektóre wilki wybierając życie u boku człowieka stały się psami? Jeśli prawdziwa jest teoria udomowienia, to co sprawiło, że człowiek podjął ryzyko, by oswoić akurat ogromnego i niebezpiecznego drapieżnika? Jeśli prawdziwa jest druga teoria, to co takiego było w ludziach, że wilki zaczęły się interesować życiem u naszego boku, a nie polowaniem na nas?

Jedno jest pewne, nasze gatunki ewoluowały wspólnie. Człowiek stworzył wiele ras psów i wykorzystuje psy w różnego rodzaju pracach.
Czy psy wpłynęły na to jacy są współcześni ludzie? Jeśli tak, to co zyskaliśmy lub straciliśmy dzięki długoletniej symbiozie z psami?

Psy spełniają w naszym życiu wiele ról. Niektóre ratują nam zdrowie, inne ratują nam życie. Czy jest to w ogóle możliwe, jeśli przyjmiemy pogląd, iż „pies ma wrodzone tendencje do dominacji nad człowiekiem”? Co powoduje, że pogląd ten jest ciągle popularny mimo, iż naukowcy obalili go już dawno?

Liczne badania naukowe, pokazują że psy są bardziej inteligentne niż się nam do tej pory wydawało. Jakie są odmiany psiej inteligencji? Jakimi umiejętnościami psy nas mogą jeszcze zaskoczyć?

Istnieje wiele sposobów uczenia się. Jak uczą się psy i jak można je uczyć, by praca ta dostarczała przyjemności obu stronom?

Na te i inne pytania odpowie podczas wykładu Marcin Wierzba – biolog, zoopsycholog i instruktor szkolenia psów.