INFORMACJE PRAKTYCZNE

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/1_informacje_pratyczne.jpg

Dla kogo?

Warsztaty dla grup przedszkolnych oraz klas szkół podstawowych. Zajęcia prowadzone są dla grup do 30 osób. Liczba uczestników w przypadku szkół specjalnych do indywidualnego ustalenia.

Co jest dla nas ważne?

ciekawość / otwartość / kreatywność / gotowość do uczestnictwa w kulturze / podejmowanie inicjatyw / praca zespołowa

Warsztaty manualne

Prowadzone są przez doświadczonych artystów i pedagogów, z wykorzystaniem nietypowych materiałów oraz autorskich kart pracy. Scenariusze zajęć opracowane zostały z uwzględnieniem podstawy programowej oraz uzupełnione wiedzą o najnowszych zjawiskach artystycznych. Warsztaty z oferty stałej prezentują kluczowe zagadnienia z obszaru sztuki współczesnej. Natomiast tematy z oferty specjalnej poruszają kwestie związane z szeroko pojętą recepcją dzieł sztuki.

Oprowadzania

Prowadzone są przez doświadczonych edukatorów muzealnych, z wykorzystaniem kart pracy lub z zastosowaniem zabaw edukacyjnych. Spacery muzealne są opracowywane zgodnie z potrzebami danej grupy wiekowej, w zgodzie z podstawą programową. Mogą odbywać się w związku z wybraną wystawą czasową lub stałą. Zajęcia obejmują również zabawę w Samoobsługowym Muzeum (jeśli trwa ekspozycja). Informacje o dostępnych wystawach czasowych mogą Państwo znaleźć w zakładce Wystawy Aktualne.

Kiedy i gdzie?

Warsztaty odbywają się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godziny 9.00 do 16.00 w Muzeum Współczesnym Wrocław (pl. Strzegomski 2a).

Oprowadzania odbywają się w godzinach otwarcia Muzeum, w poniedziałki od 10.00 do 16.00, w środy, czwartki i piątki w godzinach 12.00–16.00.

Jak długo trwają warsztaty i oprowadzania? Ile kosztują?

Warsztaty manualne — oferta stała (w zależności od wybranej liczby działań):
— jednogodzinne – 500 zł/grupa,
— dwugodzinne – 700 zł/grupa.

Warsztaty manualne — oferta specjalna:
— jednogodzinne – 200 zł/grupa.

Oprowadzania:
— jednogodzinne – 150 zł/grupa.

Rezerwacje

>>> Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego <<<

Kontakt

tel. 71 356 42 53 / m.rzerzycha@muzeumwspolczesne.pl
 
 
———————————————————————————————
 
 
WARSZTATY MANUALNE — OFERTA STAŁA:
 
 
# NIESAMOWITE ZWIERZĘTA / NOWY TEMAT!

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/2_niesamowite_zwierzeta.jpg

Słowa klucze: zwierzę w sztuce / personifikacja / prawa zwierząt

Warsztaty składają się z prelekcji multimedialnej, dyskusji z uczestnikami oraz zaskakujących ćwiczeń manualnych i/lub ruchowych.

Twórcze działanie:

— NIEKOŃCZĄCA SIĘ WYOBRAŹNIA
Podczas tego warsztatu zastanowimy się, w jakich sytuacjach możemy zaobserwować różnorodny świat zwierząt. Przyjrzymy się wzajemnej relacji człowiek-zwierzę, zwierzę-cywilizacja.
Kolaż pytań i obrazów stanie się dla nas punktem wyjścia do rozmowy o prawach zwierząt. Co możemy dla nich zrobić, co robią dla nich artyści?

— KRÓLESTWO ZWIERZĄT
Ćwiczenie to wprowadzi nas w niesamowity świat przyrody ożywionej, której częścią jesteśmy. Przyjrzymy się symbolice zwierząt, zastanowimy się, jakie ich cechy odnajdujemy w swoim zachowaniu, a plastyczne realizacje pomogą nam poznać królestwo zwierząt.
 
 
# NIE TYLKO SELFIE / NOWY TEMAT!

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/3_Nie_tylko_selfie.jpg

Słowa klucze: portret w sztuce / selfie-autoportet fotografia

Warsztaty składają się z prelekcji multimedialnej, dyskusji z uczestnikami oraz zaskakujących ćwiczeń manualnych i/lub ruchowych.

Twórcze działanie:

— PODGLĄDANIE SIEBIE
Podczas tego warsztatu przyjrzymy się swoim twarzom. Ubierzemy je w różne miny. Czy nasze lustrzane odbicie zaskoczy nas samych? Co ujrzymy w „krzywym” zwierciadle?
Zastanowimy się, który wyraz twarzy jest nam najbardziej bliski. Czy to, na co spoglądamy to maska, czy odbicie naszej tożsamości?

— KOGO KOCHAM, KOGO LUBIĘ
Ćwiczenie to wprowadzi nas w świat relacji. W trakcie zabawy plastycznej będziemy mieli okazję zmierzyć się z uczuciami, którymi darzymy wyjątkowe osoby z naszego życia.
Stworzymy zbiór zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji, tworząc ich symboliczne wyobrażenia.
 
 
# NA ŁONIE NATURY / NOWY TEMAT!

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/4_Na_lonie_natury.jpg

Słowa klucze: przyroda w sztuce / transformacja / wrażliwość – impresja

Warsztaty składają się z prelekcji multimedialnej, dyskusji z uczestnikami oraz zaskakujących ćwiczeń manualnych i/lub ruchowych.

Twórcze działanie:

— STATYKA I DYNAMIKA
Podczas tego warsztatu przyjrzymy się różnorodności pejzaży. Odszukamy w pamięci niesamowite widoki, które zarejestrowała nasza podświadomość.
Postaramy się je odtworzyć w postaci obrazów, które przeniesiemy w świat materii plastycznej. Jak postrzegamy ciszę i spokój, a jak odczuwamy chaos?

— PEJZAŻ OSOBISTY
Ćwiczenie ma na celu skonfrontowanie naszych wewnętrznych pejzaży/nastrojów z tymi, które nas otaczają. Podczas twórczej zabawy stworzymy dwie kompozycje, które będą odzwierciedleniem tego, co stanowi nasze wnętrze i zewnętrze.
 
 
# NEONOWE MIASTO

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/5_Neonowe_miasto.jpg

Słowa klucze: światło / neony / rzeźba / instalacja/ fotografia

Warsztaty składają się z prelekcji multimedialnej, dyskusji z uczestnikami oraz zaskakujących ćwiczeń manualnych.

Twórcze działanie:

— NOCNE ILUMINACJE
Podczas tego warsztatu przyjrzymy się obecności światła w sztuce. Obserwując krajobraz miejski zastanowimy się w jaki sposób światło zmienia i kształtuje otaczającą nas rzeczywistość. Jak wyglądają kolory miasta nocą? Jakie wartości plastyczne mają neony i sztucznie oświetlone budowle? Na koniec zaproponujemy pomysły na własne świetlne instalacje artystyczne. Zaaranżujemy festiwal światła na nocnej panoramie miasta.

— RZEŹBA ZE ŚWIATŁA
Podczas tego ćwiczenia wykonamy rzeźbę, której tworzywem będzie światło. Przyjrzymy się relacjom w jakie światło wchodzi z przestrzenią, zobaczymy w jaki sposób ją modyfikuje, jak wpływa na jej dynamikę i charakter. Przekonamy się, że również światło może stanowić artystyczny materiał, który możemy przekształcać w różny sposób.
 
 
# MIEJSKIE HISTORIE

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/6_Miejskie_historie.jpg

Słowa klucze: kolaż / miasto / dźwięk / linia / / pejzaż / historia / forma

Warsztaty składają się z prelekcji multimedialnej, dyskusji z uczestnikami oraz zaskakujących ćwiczeń manualnych.

Twórcze działanie:

— KOLAŻ ZDARZEŃ
W otaczającej nas rzeczywistości nowe zdarzenia następują bezpośrednio po sobie, tworząc pełne energii narracje. Podczas tego warsztatu spróbujemy oddać zmienność świata. Pracując w technice kolażu będziemy układać dynamiczne historie, które mają miejsce w przestrzeni miasta.

— GĘSTOŚĆ DŹWIĘKU
Ćwiczenie to jest poświęcone analogiom pomiędzy światem dźwięków i obrazów. Jak wygląda muzyka? Czy można narysować melodię, tempo, tonację? Jak plastycznie wyrazić nastrój utworu? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, wyrażając skojarzenia jakie wywołują w nas dźwięki miasta poprzez użycie wizualnych form.
 
 
# OŻYWIANIE POMNIKÓW

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/7_Ozywianie_pomnikow.jpg

Słowa klucze: rzeźba / miasto / Wrocław / tkanina

Warsztaty składają się z prelekcji multimedialnej, dyskusji z uczestnikami oraz zaskakujących ćwiczeń manualnych.

Twórcze działanie:

— GARDEROBA POMNIKÓW
Czy ubranie można potraktować jako tworzywo rzeźbiarskie? Sprawdzimy to przeprojektowując za jego pomocą wrocławskie pomniki. Przyjrzymy się, jak stworzona z kamienia przestrzenna forma zmienia swoje znaczenie pod wpływem nowych materii i kolorów.

— CZŁOWIEK PLAMISTY
Jak wyglądałaby człowiek, gdyby zamiast jednolitej barwy, na skórze miał duże cętki albo wielokolorowe plamy? Podczas warsztatów możemy to sprawdzić! Podobnie do działań performerów lub projektantów mody, traktujących ciało jako medium dla sztuki, ozdobimy siebie kolorowymi kształtami, tworząc nowe wyobrażenia własnej osoby.
 
 
# NASYCENI KOLOREM

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/8_Nasyceni_kolorem.jpg

Słowa klucze: kolor / piksele / miasto / tonacja / kompozycja / Wrocław

Warsztaty składają się z prelekcji multimedialnej, dyskusji z uczestnikami oraz zaskakujących ćwiczeń manualnych.

Twórcze działanie:

— ZMIENNE PIKSELE
Podczas tego warsztatu spojrzymy na lokalny krajobraz w niekonwencjonalny sposób. Będziemy go przekształcać za pomocą barw. Zobaczymy jak dzięki temu zmieni się jego nastrój i charakter. Przyjrzymy się relacjom pomiędzy kolorem, przestrzenią a architekturą. Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób te elementy są od siebie zależne. Czy współpracują, a może rywalizują ze sobą o naszą uwagę? Co sprawia, że zauważamy tylko wybrane fragmenty krajobrazu? Ich kolor, forma, a może jedno i drugie?

— BRYŁY I KOLORY
Podczas tego ćwiczenia sami będziemy budować przestrzenne formy posługując się zarówno bryłą, jak i kolorem. W barwnej przestrzeni Beautiful Tube stworzymy budowle, które będą wchodzić w dialog z otaczającą je niezwykłą architekturą.
 
 
———————————————————————————————
 
 
WARSZTATY MANUALNE — OFERTA SPECJALNA:
 
 
# CZYM JEST DZIEŁO SZTUKI? / NOWY TEMAT!

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/9_Oferta_specjalna_Czym_jest_dzielo_sztuki.jpg

Teoria przystępna i ciekawa: warsztaty składają się z prelekcji multimedialnej, dyskusji z uczestnikami oraz zaskakujących ćwiczeń manualnych i/lub ruchowych.

Słowa klucze: analiza dzieła sztuki / dzieło sztuki / piękno / proces twórczy / sztuka współczesna

Wybrane zagadnienia:
— Jakie problemy porusza sztuka współczesna?
— Co to jest dzieło sztuki?
— Czy każda praca artystyczna jest piękna?
— Jak stworzyć dzieło sztuki?
— Sztuka czy nie sztuka? Twórczy recycling

Twórcze działanie: podczas działania twórczego będziemy mieli okazję stworzyć niepowtarzalne prace plastyczne w oparciu o materiały recyklingowe. Każdorazowo będzie to inne zadanie, w zależności od dostępności materiałów.
 
 
# ARTYSTA WSPÓŁCZESNY / NOWY TEMAT!

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2019/11/10_Oferta_specjalna_Artysta_wspolczesny.jpg

Teoria przystępna i ciekawa: prezentacja wybranej osobowości twórczej z obszaru sztuki współczesnej – artysty lub artystki, których dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Współczesnego.

Słowa klucze: artysta/ kolekcja / recepcja sztuki / zaskakujący temat / od pomysłu do działania

Wybrane zagadnienia:
— Czy każdy może tworzyć?
— Kto może zostać artystą? Jakie musi posiadać umiejętności?
— Kim jest artysta współczesny i co zrobić, by nim zostać?
— Na czym polega kolekcjonowanie sztuki? Czy warto tworzyć kolekcje sztuki?
— Działania metodą DIY – Do It Yourself.

Twórcze działanie: warsztaty budowane są wokół wybranego dzieła z kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław. Podczas spotkania uczniowie przyjrzą się dziełu, poznają historię artysty oraz szczególne cechy jego twórczości. W trakcie własnej aktywności artystycznej stworzą obiekty inspirowane poznanymi w czasie zajęć zagadnieniami.
 
 
Zakupy prac do kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2018/08/MKiDN-PL.jpg