online / Eksperymentalnie #1. Działanie dla Seniorów
W maju 2020 w Muzeum Współczesnym Wrocław, w pilotażowej formule, został zrealizowany projekt Eksperymentalnie. Działanie było skierowane do seniorów i seniorek, jego celem było twórcze spędzenie czasu społecznej izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Poniżej prezentujemy rezultaty projektu, które, jak mamy nadzieję, zachęcą różne środowiska i instytucje do organizacji kolejnych tego typu przedsięwzięć.
Projekt trwał trzy tygodnie, a ze względu na tygodniową przerwę, łącznie miesiąc. Miał wyjątkową, kameralną formę – wyzwania podjęły się: pani Barbara Kiela oraz pani Krystyna Ziętak. Koordynatorką działania była Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy. Pierwotny zarys przebiegu działania został zmodyfikowany w trakcie wspólnych spotkań, które odbywały się za pośrednictwem komunikatora Skype. Oprócz nich ważną częścią programu były rozmowy telefoniczne uczestniczek oraz prowadzone przez nie w trakcie trwania projektu notatniki/pamiętniki.
W pierwszym i drugim tygodniu trwania projektu uczestniczki poznały kilka wybranych zagadnień artystycznych, takich jak: linearność, malarskość, głębia, płaszczyzna, rytm, dynamizm i kontrast. Ich zadaniem było zaprezentowanie tych pojęć w praktyce. W ten sposób powstały zdjęcia przedstawiające różne elementy otoczenia oraz kompozycje artystyczne wykonane z dostępnych w domu przedmiotów – udokumentowane fotograficznie, a często również pisemnie. Część tych realizacji prezentujemy w formie kolażu GIF, inne znaleźć można we wspomnianych notatnikach, których fragmenty, za zgodą autorek, publikujemy poniżej. Zapiski uczestniczek dotyczą różnych ważnych dla nich spraw, przedstawiają ich podejście do projektu, jak i okoliczności związanych z pandemią.
Pamiętnik Pani Barbary / fragmenty >>>
Notatnik Pani Krystyny / fragmenty >>>
***
Owocem ostatniego tygodnia działań były autorskie, twórcze komentarze rzeczywistości zaistniałej w wyniku pandemii. Pani Barbara Kiela zdecydowała się na przygotowanie zestawu wybranych zdjęć Wrocławia, które wykonała zarówno w trakcie społecznej kwarantanny, jak i po jej zakończeniu. Natomiast Pani Krystyna Ziętak przygotowała instalację z dostępnych w domu przedmiotów, prezentując równie ciekawy, własny punkt widzenia.
Dwie pary fotografii z serii zdjęć wykonanych przez panią Barbarę Kielę. Zdjęcia z marca i kwietnia zostały zestawione przez autorkę ze zdjęciami zrobionymi w maju.
Instalacja Żyj, kochaj i twórz – wbrew koronawirusowi wykonana przez Panią Krystynę Ziętak.
***
Projekt został zakończony nagraniem krótkiego wideo, podsumowującego działanie. Pani Barbara, Krystyna i Małgorzata dzielą się w nim wrażeniami i wnioskami ze współpracy. Zachęcamy do jego obejrzenia!
Film podsumowujący projekt / rozmowa nagrana przez Skype Chcesz przeprowadzić podobne działanie/projekt? Pomocne materiały tutaj >>>
***
Uczestniczki projektu:
Barbara Kiela – seniorka 65+, od 5 lat na emeryturze. Obecnie uczęszcza na Uniwersytet Trzeciego Wieku i bierze udział w warsztatach z nowych technologii i gier logicznych w Stowarzyszeniu Żółty Parasol, a w Centrum Aktywności Lokalnej w Swojczycach w zajęciach z fotografii. Od roku mieszka"na wsi", gdzie z wielką przyjemnością uprawia swój mały ogródek kwiatowy. Ma dwójkę dzieci oraz dwójkę fantastycznych wnuków. Interesuje się filmem, dlatego od czasu do czasu statystuje lub gra w filmach kręconych w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Jej ulubionym filmem jest Zapach Kobiety. Lubi czytać książki historyczne i biografie. Interesuje się urządzaniem ogrodów przydomowych i turystyką. Uwielbia kwiaty, lody, kawę i stare meble.
Krystyna Ziętak – seniorka 75+, która ku swojemu zaskoczeniu została na emeryturze blogerką. W poszukiwaniu tematów na blog każdego dnia odkrywa nowe oblicza Wrocławia i nowe możliwości ciekawego spędzania czasu. Stale czegoś się uczy na warsztatach dla seniorów i pisze o tym na blogu 60+ Wirtualna Kultura, który prowadzi dla seniorów związanych ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol. Do Muzeum Współczesnego Wrocław dotarła w czasie Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w poszukiwaniu buta Liczyrzepy, który miał być prezentowany na plenerowej wystawie W poszukiwaniu cudownego na Kozanowie. Wtedy pomyślała, że każdy może być artystą, tylko tego nie wie. Udział w projekcie był dla niej, z wykształcenia matematyczki związanej z informatyką, całkowicie nowym wyzwaniem.
Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy – specjalista ds. edukacji i kultury MWW, ukończyła studia na kierunkach: historia sztuki (Uniwersytet Wrocławski), sztuka i wzornictwo ceramiki (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu), edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalnością komunikacja wizualna (Uniwersytet Opolski). Edukatorka z doświadczeniem zdobytym w pracy w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Recenzentka teatralna. Producentka i koordynatorka wydarzeń kulturalnych. Projektantka ceramiki i grafiki. Lubi wyzwania, cieszy ją poranne słońce, uśmiech syna oraz kontakt ludźmi.

il. Patrycja Mastej

Trwają prace modernizacyjne
Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.
Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.
Przepraszamy za niedogodności.
OKPrzypomnimy Ci o tym za 15 minut.