Męskość, kobiecość, siła, władza, seksapil – jak je rozumieć, z czym się kojarzą, jak wyrazić je w sztuce. Wzrok, słuch, dotyk, zapach – na jak wielu różnych płaszczyznach oddziałuje na nas sztuka współczesna, na jakie pozwala zastępstwa, gdy jeden ze zmysłów nie działa najlepiej.
  
Fundacja Kultury bez Barier i Muzeum Współczesne Wrocław zapraszają na artystyczne warsztaty sensualne. Odbędą się one 5 czerwca w Muzeum Współczesnym Wrocław (Plac Strzegomski 2). Początek o godz. 17.00, przewidywany koniec ok. 18.30. Spotkanie będzie dostosowane w pełni do potrzeb osób z niepełnosprawnością sensoryczną – niewidomych i niesłyszących, w warsztatach mogą jednak wziąć udział wszyscy chętni.
  
Podczas półtoragodzinnego warsztatu, grupa edukatorek i edukatorów Muzeum Współczesnego Wrocław pochyli się z uczestnikami i uczestniczkami nad akwarelą Basi Bańdy pod intrygującym tytułem: „Kocha co robić mój mój” (2007). Spróbujemy przedstawić niewielkich rozmiarów obraz wykorzystując do tego możliwie jak najwięcej zmysłów. Będziemy o nim rozmawiać, słuchać audiodeskrypcji, dotykać specjalnie przygotowanego modelu (tyflografiki). Pobawimy się również skojarzeniami: zapachowymi, dźwiękowymi i smakowymi. Przekonamy się też o mnogości interpretacyjnych ścieżek i o tym, że w każdym z nas tkwi choć odrobina gotowości do działań artystycznych.
  
Do ćwiczenia quasi-artystycznego artystka Patrycja Mastej przygotuje materiały ze swojej szafy artystycznej. Będziemy szukać napięć cielesnych może nawet erotycznych kształtując formy z pociętych pluszaków (materiału i tematu przewijającego się przez twórczość Basi). Wprowadzimy dłonie w trans poszukiwania kształtów dla naszych emocji – w nasze nowopowstałe przestrzenne uformowane miękkie organy wkomponujemy materiały kontrastowe: twarde lub chropowate, śliskie, guzkowate > w efekcie czego powstaną indywidualne ciało-krajobrazy ( elementy będziemy łączyć za pomocą rzepów.
  
Scenariusz i realizacja: Magdalena Skowrońska, Patrycja Mastej, Bartek Lis.
  
Artystyczny warsztat sensualny zostanie zorganizowany w ramach projektu „Warsztat na Zachętę II” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.