Kształt dźwięku. Ogródek artystyczny
Od 22.11.2023 do 22.11.2023
Ryszard Jędroś w swojej pracy Wideodeszcz zastanawia się nad tym, jakich wrażeń dostarcza nam deszcz. Wyciąga z tego zjawiska pogodowego poszczególne składowe – obraz, dźwięk, przestrzenne ułożenie kropel. Przekładając te właściwości na język kreacji digitalnej – tworzy nowomedialny portret deszczu. Podkreśla w ten sposób wdzięk czystego dźwięku kropli. Unaocznia abstrakcyjne wzory falującej tafli wody. Swoją pracą zwraca naszą uwagę na niesamowitość otaczającego nas świata i piękno zaklęte w drobnych zdarzeniach.
Wszystkie zmysły uzupełniają się budując złożony obraz naszego otoczenia. To, co słyszymy, to jedynie delikatne drgania cząsteczek powietrza. Za pomocą różnorodnych instrumentów, dźwięk może rysować swój kształt, a jego wibracje dotknąć naszych dłoni. Dzięki temu to, co niewidzialne, staje się rzeczywiste i przeżyte w zupełnie inny, nowy sposób.
Warsztaty mają na celu stworzenie portretu dźwięku z wykorzystaniem nowych technologii oraz abstrakcyjnych form kreacji. Jak w Wideodeszczu Ryszarda Jędrosia, gdzie kreacja artystyczna stanowi nowy obraz deszczu, dzieci stworzą własny portret dźwięków – inspirowany złożonością i wielowymiarowością brzmień.
Laura Adel (ur. 23.05.1994 w Gdańsku) doktorantka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wykłada w Katedrze Sztuki Mediów. W swojej twórczości bada zasady percepcji oraz właściwości przestrzeni, osadzając działania artystyczne w nowomedialnym środowisku. Kreuje abstrakcyjne, ruchome formy inspirowane zjawiskami przyrodniczymi. Finalistka wielu krajowych, jak i międzynarodowych konkursów. Bierze czynny udział w festiwalach oraz wystawach, między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku czy na Międzynarodowym Festiwalu Punto y Raya Sztuka Abstrakcyjna w Ruchu. Prace wideo Laury należą do kolekcji Urban Screen Production, w ramach której są prezentowane w Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Ryszard Jędroś, "Wideodeszcz", 2002.

Trwają prace modernizacyjne
Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.
Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.
Przepraszamy za niedogodności.
OKPrzypomnimy Ci o tym za 15 minut.