„Modna niedziela” warsztaty rodzinne, w oparciu o dzieła z kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław oraz Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, zabiorą uczestników w świat sztuki, która stanie się punktem wyjścia do autorskich projektów w dziedzinie mody. Czy elementy odzieży mogą być unikatowe? W jaki sposób mali projektanci mogą zainspirować się dziełami sztuki? Czym jest kolekcja i jak ją udokumentować?

„Modna niedziela” to twórczo spędzony czas, w ramach którego podejmiemy również refleksję nad wartością słowa „nosić”, odnosząc go do doświadczania, obcowania ze sztuką, procesu twórczego aż po materialny aspekt wykonywanych przez nas prac. Wykorzystując powstałe realizacje, spróbujemy opowiedzieć o Przedmieściu Oławskim.

—————————————————————

Program:

— 17.05.2020 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty on-line inspirowane dziełem Wandy Gołkowskiej Kolekcja – katalog.

Czy w układzie otwartym są jakieś ograniczenia? W ramach warsztatów poruszymy wyobraźnię, wykorzystując w procesie twórczym niebieskie kwadraty. Przyjrzymy się wspólnie czym jest kolekcja i w jaki sposób można ją skatalogować. Porozmawiamy o kompozycji i o kolorze. Efektem naszych działań będą chusty, które zrobicie, nie wychodząc z domu!

W ramach warsztatów rozdajemy przygotowane zestawy materiałów oraz zapraszamy do udział w webinarium. To, czego jeszcze potrzebujesz, to żelazko i deska do prasowania.

Uczestnicy zobowiązani są do przesłania zdjęcia wykonanej chusty.

Zestawy będzie można odebrać 12.05 (wtorek) w godzinach od 16.00 do 18.00 w Pracowni Komuny Paryskiej 45, bądź zostaną dostarczone na adres wskazany przy zgłoszeniu.

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: pracownia@strefakultury.pl

Opis kolejnych warsztatów już wkrótce!

Warsztaty poprowadzi autorka projektu Natalia Gołubowska absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunkach: Mediacja sztuki, Edukacja artystyczna, Wzornictwo w szkle. Założycielka OZArt, czyli Otwartego Zakładu Artystycznego. Edukatorka w Muzeum Współczesnym Wrocław, menadżerka Pracowni Komuny Paryskiej 45 Strefa Kultury Wrocław.

—————————————————————

Warsztaty, które już się odbyły:

— 19.04.2020 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty on-line inspirowane dziełem Zbigniewa Gostomskiego Rysunek linii łamanej zmierzającej ku nieskończoności.

Kolejne zajęcia dla dzieci i ich opiekunów, podczas których wspólnie odkrywany jest niezwykły świat sztuki i mody. Kwietniowe spotkanie inspirowane będzie dziełem Zbigniewa Gostomskiego Rysunek linii łamanej zmierzającej ku nieskończoności. Uczestnicy warsztatów zastanowią się, czy wzór widniejący na pracy artysty ma w sobie coś z trójkąta. Wykorzystując dobrze znaną nam figurę stworzymy własne projekty tkanin. Do czego je wykorzystamy? Przekonajcie się sami.

— 15.03.2020 | godz. 12.00 / odwołane
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełem Wandy Gołkowskiej Kolekcja–katalog.

Czy w układzie otwartym są jakieś ograniczenia? W ramach warsztatów poruszymy wyobraźnię, wykorzystując w procesie twórczym niebieskie kwadraty. Przyjrzymy się wspólnie czym jest kolekcja i w jaki sposób można ją skatalogować. Porozmawiamy o kompozycji i o kolorze. Efektem naszych działań będą chusty, które udokumentujemy, tworząc tym samym jedyną w swoim rodzaju kolekcję chust.

Zapraszamy serdecznie sąsiadów, przyjaciół Pracowni oraz rodziny z dziećmi z dalszych zakątków Wrocławia do poznawania dzieł sztuki przez pryzmat mody.

— 23.02.2020 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane projektem Małgorzaty Dawidek-Gryglickiej Składaki.

Praca indywidualna, a efekt zespołowy! W ramach kolejnych warsztatów „Modna niedziela” skupimy się na wspólnej komunikacji. Zaprojektowane przez uczestników litery spróbują „poukładać się” w słowa. Przygotowany zbiór liter to również zbiór osobliwości i różnorodności, który po zestawieniu stworzy jedną całość. Czy wykorzystując elementy mody, odnajdziemy wspólny język?
Zapraszamy sąsiadów i przyjaciół Pracowni z innych dzielnic do odkrywania podobieństw! W ramach warsztatów wykonamy autorskie koszulki, które nabiorą znaczenia dopiero w większym gronie. Efektem naszych działań będą piękne koszulki i fotografie wykonane przez Wojtka Chrubasika.

— 15.12.2019 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełem Manilus Włodzimierza Borowskiego.

Lustrzana niedziela w zestawieniu z elementami odzieży na nowo odkryje przed nami własne odbicie. Za pomocą kolażu stworzymy unikatowe prace inspirowane dziełem Włodzimierza Borowskiego Manilus. Czy dzięki wykorzystaniu lustra uda nam się stać elementem własnego dzieła? Używając m.in. guzików, zamków, materiałów, farb stworzymy obiekty wychodzące poza tradycyjną formę zarówno obrazu, jak i lustra. W ramach warsztatów dowiemy się, czym jest asamblaż, poznamy bliżej artystę i zastanowimy się, co łączy lustro z modą.

— 24.11.2019 | godz. 12.00
„Modna niedziela” warsztaty rodzinne inspirowane dziełem Bez tytułu (Great Buys) Janka Kozy.

W handlową niedzielę przyjrzymy się produktom spożywczym w niecodzienny malarski sposób. Punktem wyjścia do działań manualnych stanie się dla nas praca Great Buys, której głównym elementem jest torba. Na uczestników warsztatów czekają bawełniane torby, a ich wnętrze ukrywa motywy przewodnie wykonywanych przez nas ilustracji. Czym dzisiaj są „świetne zakupy”? W sposób uproszczony i przy wykorzystaniu wyrazistych kolorów pokażemy światu, co dzisiaj warto kupować!

Zakupy prac do kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Narodowe kolekcje sztuki współczesnej.