Niedzielne warsztaty rodzinne
--- maj

Edukacja, Dzieci, Rodziny
Od 04.05.2014 do 25.05.2014

Zapraszamy rodziców z dziećmi w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa godzinę i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.

Harmonogram działań:

4.05.2014 WOLNE ZAWODY

Romowie często wędrowali przymusowo wypędzani z danego terytorium, musieli więc posiadać umiejętności, które wykorzystać mogli niezależnie od miejsca, w którym się znaleźli. Wymykali się sztywnym podziałom klasowym, wprowadzając w ustrukturyzowaną piramidę społeczną zamęt i wolność. Byli m.in. zręcznymi rzemieślnikami, a także sprzedawcami koni, treserami zwierząt oraz muzykantami. Podczas warsztatu zastanowimy się nad swoimi zdolnościami i talentami, które wykorzystać możemy dostosowując się do zmieniających się warunków otoczenia, a następnie plastycznie przedstawimy wymyślony dla siebie idealny zawód.

11.05.2014 LUSTRZANA AUTOBIOGRAFIA

Artysta Daniel Baker stworzył dzieło będące serią książek-luster. Historia Romów spisana przez nie-Romów jest zniekształcona niczym obicie w krzywym zwierciadle. W lustrzanej książce każdy z nas widzi także obraz samego siebie- swoich uprzedzeń i lęków. Wykorzystanie analogii pomiędzy twarzą a książką, które łączy lustro, pokazuje różne sposoby obrazowania/opisywania tożsamości. Podczas warsztatu zainspirowani pracą Daniela Bakera narysujemy swój portret na lustrze i nadamy książce o sobie wyjątkowy tytuł.

18.05.2014 LATAJĄCE DYWANY

Podczas tego warsztatu będziemy zwiedzać muzeum wypełnione latającymi dywanami. Przyjrzymy ich fakturom, ornamentom i barwom, które swoją intensywnością i ozdobnością nawiązują do estetyki kultury Romów. Obejrzymy też dywany wylatujące w przestrzeń wrocławskiego osiedla Szczepin. Na koniec sami wykonamy magiczne kobierce z wielobarwnych tkanin.

25.05.2014 NAMIOTY W RUCHU

Warsztat będzie ostatnią okazją do obejrzenia wystawy „Domy Srebrne jak Namioty” poświęconej kulturze Romów. Podczas dotychczasowych warsztatów rodzinnych rozmawialiśmy o różnych aspektach tej kultury. Mówiliśmy również o zamiłowaniu do podróżowania, które towarzyszy nomadom. Podczas warsztatu, nawiążemy do tytułu wystawy będącego cytatem z wiersza romskiej poetki Papuszy i wykonamy własne mobilne srebrzyste namioty.

Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: edukacja@muzeumwspolczesne.pl

Patroni:

 

Niedzielne warsztaty rodzinne <br> --- maj

il. Patrycja Mastej

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.